Spośród głównych warszawskich indeksów sWIG80 w tym roku zachowuje się najsłabiej – od początku stycznia indeks kojarzony z najmniejszymi firmami stracił prawie 2 proc. W tej grupie jest jednak sporo spółek z potencjałem. My skupiliśmy się na takich, których kursy są powyżej 200-dniowych średnich kroczących i których notowania mają zdaniem analityków duże szanse na kontynuację zwyżek.
Mieszkania i papier
Dobra koniunktura na rynku deweloperskim znajduje odzwierciedlenie w rosnących kursach akcji spółek budowlanych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy subindeks WIG-Deweloperzy wzrósł o 15 proc. W tym samym czasie szeroki WIG stracił około 10 proc. Mimo wyraźnego wzrostu kursu Robyga (w ciągu roku papiery podrożały o ponad 30 proc.) według większości analityków akcje spółki mogą jeszcze podrożeć.
– Akcje Robyga w dalszym ciągu mają potencjał wzrostu. W tym roku spółka powinna wyraźnie poprawić „oczyszczone" wyniki. Ze względu na dużą liczbę oddawanych mieszkań i poprawę marż zysk netto po oczyszczeniu wyników 2015 r. ze zdarzeń jednorazowych może wzrosnąć w 2016 r. o około 150 proc. – mówi Piotr Zybała, analityk DM mBanku.
Stopa dywidendy dla akcji Robyga w ostatnich dwóch latach wynosiła po około 4 proc. Deweloper również w tym roku może podzielić się zyskiem z akcjonariuszami. Zdaniem Zybały wypłata wyniesie 0,22 zł na akcję, co przy poniedziałkowym kursie 2,94 zł dałoby ponad 7-proc. stopę dywidendy. Niedawno spółka uchwaliła również buy back – chce kupić do 20 proc. akcji po cenie nie wyższej niż 2,20 za jedną. – Skup akcji będzie raczej stosowany jako ubezpieczenie przed kolejnymi drastycznymi zmianami w OFE. Należy pamiętać, że fundusze emerytalne posiadają obecnie ponad 50 proc. akcji spółki. Uważamy, że decyzja o buy backu będzie miała neutralny wpływ na zachowanie kursu – mówi Zybała.
Adrian Górniak, analityk DM BDM, zwraca natomiast uwagę na solidną pozycję gotówkową, która umożliwia Robygowi dalszą rozbudowę banku ziemi na obu rynkach działalności, czyli w Warszawie i Gdańsku.