W czerwcu wskaźnik przyjął wartość 100,7 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej wobec 98,3 pkt w maju. Pogorszyła się natomiast prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy – spadła z 97,6 pkt w poprzednim miesiącu do 94,7 pkt w czerwcu.

Ze względu na to, iż badanie – w aktualnej edycji – zostało przeprowadzone w połowie czerwca, na jego wyniki nie wpłynął rezultat referendum, które odbyło się w Wielkiej Brytanii w sprawie dalszego członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. Jako przyczynę negatywnej oceny sytuacji biznesowej w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy przedsiębiorcy wskazywali przede wszystkim niepewność związaną z przyszłymi uwarunkowaniami ekonomicznymi i prawnymi prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W porównaniu z majem nastąpiło ograniczenie skali deklarowanego wzrostu nakładów na środki trwałe oraz wzrostu zatrudnienia, niemniej wciąż utrzymuje się wyraźna przewaga firm planujących kolejne inwestycje oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Największy optymizm panuje wśród przedsiębiorstw z branży transportowej, podczas gdy pesymistyczne nastroje przeważają w największym stopniu w sektorze budowlanym. Obawy o przyszłość – pomimo relatywnie dobrej sytuacji bieżącej – są silne także wśród firm z sektora przemysłowego, handlowego oraz finansowego.

Metodologia badania:

Indeks optymizmu przedsiębiorców to badanie, w którym członkowie Pracodawców RP (10 tys. firm zatrudniających 5 mln osób) oceniają co miesiąc obecny klimat do prowadzenia interesów oraz prognozują przyszłą koniunkturę. Wynik poniżej 100 pkt oznacza pogarszanie się sytuacji biznesu, powyżej 100 pkt sygnalizuje poprawę (równe 100 pkt świadczy o braku zmian).