Zmieniające się warunki rynkowe, ale także nowatorskie podejście do biznesu są pretekstem do poszukiwania przez giełdowe przedsiębiorstwa nowych obszarów działalności odbiegających nierzadko od podstawowej linii. W ocenie analityków (opinie pod tekstem) wizjonerstwo zarządów, o ile jest poparte konkretną strategią, może stanowić wartość dodaną dla firm, ale niejednokrotnie wywołuje niepokój wśród inwestorów, oczekujących stabilizacji. Jak będzie w przypadku Actionu, Emperii, Wojasa i Marvipolu?
Action sprzeda żywność Chińczykom
Active & Food, bo tak nazywa się należący do Actionu projekt eksportu polskiej żywności do Chin, jest na zaawansowanym etapie. – Dopięliśmy już wszystkie formalności: mamy zarejestrowaną spółkę handlową na terenie Chin, otrzymaliśmy również niezbędne certyfikaty uprawniające do hurtowej sprzedaży żywności oraz szerokiej wymiany handlowej w obie strony – komentuje Piotr Bieliński, prezes Actionu, spółki znanej inwestorom głównie z dystrybucji sprzętu IT.
– Obecnie jesteśmy w trakcie produkcji pierwszych partii towarowych dla naszego chińskiego partnera. Z tym samym partnerem podpisaliśmy też list intencyjny na dostawę napojów wyprodukowanych w Polsce, trwają również negocjacje w sprawie dystrybucji innych produktów spożywczych. Tak więc projekt Active & Food, choć powstał niedawno, odnosi już pierwsze sukcesy, a dalszy rozwój tej spółki zapowiada się bardzo obiecująco – dodaje.
Poszukiwanie szans rozwoju w nowych obszarach to w przypadku Actionu konsekwencja tego, co dzieje się w podstawowym biznesie. – Rynek IT na naszych oczach przeszedł z fazy rozwoju w fazę dojrzałości. Postanowiliśmy więc wykorzystać nasze kompetencje handlowe oraz posiadane zaplecze logistyczno-organizacyjne w nowych segmentach produktowych. W ten sposób uniezależniamy się od kondycji branży IT, jednocześnie pozostając przy naszym biznesowym core – tłumaczy Bieliński. Twierdzi, że dzisiaj jest zbyt wcześnie, żeby mówić o finansowych korzyściach płynących z projektu Active & Food. – Rynek chiński jest jednym z najbardziej zamkniętych i chronionych przez państwo rynków na świecie, na którym dodatkowo występuje olbrzymia konkurencja – podkreśla Bieliński.
Emperia z informatyczną smykałką
Oprócz sieci supermarketów Stokrotka Emperia zarządza także spółką Infinite, która tworzy autorskie rozwiązania informatyczne umożliwiające optymalizację kluczowych procesów w przedsiębiorstwach. Proponuje m.in rozwiązania w zakresie elektronicznej wymiany i archiwizacji dokumentów czy mobilnego wsparcia sprzedaży. Obsługuje firmy produkcyjne, handlowe i usługowe w kilku branżach, takich jak FMCG, budowlana, elektrotechniczna, bankowa, leasingowa czy telekomunikacyjna. – Oczywiście cały czas pozyskujemy i zamierzamy pozyskiwać nowych klientów w aktualnie obsługiwanych i nowych branżach – przekonuje zarząd Emperii.