Od początku roku NCIndex zyskał 6 proc. Stopy zwrotu z akcji poszczególnych spółek są bardzo zróżnicowane. Niemal 40 emitentów potaniało o ponad połowę, ale zarazem ponad 20 przyniosło minimum trzycyfrowe stopy zwrotu. Bolączką rynku pozostaje niska płynność i niewielkie zainteresowanie inwestorów.
MAR czy koszMAR
Sytuację emitentów utrudniają nowe przepisy unijne, tzw. rozporządzenie MAR, które od kilku miesięcy obowiązuje również na rynku alternatywnym. To one odstraszają potencjalnych debiutantów. W tym roku na NewConnect weszło tylko 15 firm. – Od lat obserwowany jest stały trend zwiększania regulacji rynku kapitałowego w Unii Europejskiej. MAR jest tylko elementem tego zjawiska – podkreśla Michał Górecki, wspólnik zarządzający DGP Doniec Górecki. Dodaje, że także w przypadku regulacji prawnych ma zastosowanie prawo malejącej użyteczności krańcowej, a kolejne rozwiązania są coraz bardziej oderwane od realiów funkcjonowania mniejszych rynków.
Wielu emitentów narzeka, że różnica pomiędzy NewConnect a GPW się zaciera. Trzeba tu jednak podkreślić, że dotyczy to tylko obowiązków informacyjnych. – Nadal kryteria dopuszczenia do obrotu na obu rynkach bardzo się różnią. Zakładam, że tak pozostanie – mówi Adam Osiński, prezes EBC Solicitiors. Na tę kwestię zwraca też uwagę GPW. – Debiut na ASO poprzedza na ogół niewymagająca sporządzenia prospektu oferta prywatna. Nie można nie dostrzegać również istotnych różnic w zakresie raportowania danych finansowych – podkreśla GPW. Raporty śródroczne na NewConnect są uproszczone i nie wymagają przeglądu biegłego rewidenta. Z kolei w odniesieniu do raportów rocznych nie bez znaczenia jest wydłużony o miesiąc termin na jego publikację w porównaniu z GPW.
Eksperci podkreślają jednocześnie, że wraz z MAR emitenci z NewConnect też coś zyskali: możliwość skorzystania z opóźniania informacji poufnej; dotychczas ten przywilej dotyczył tylko GPW.
Dotacje dla debiutantów
Jest szansa, że w roku 2017 liczba debiutów się zwiększy. Pomóc może program 4 Stock, zapewniający dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na pokrycie kosztów debiutu. GPW poinformowała nas, że umowy z PARP podpisało około 40 emitentów, z których większość zadeklarowała wprowadzenie akcji na New- Connect. – Maksymalne dofinansowanie kosztów debiutu na NC zostało ograniczone do kwoty 100 tys. zł. Program może przynieść swój efekt, jednak nie spodziewamy się skokowego wzrostu liczby debiutów – mówi Seweryn Żołyniak, makler w ARIA Fund. Dodaje, że znamienny jest fakt, iż media, analitycy i internauci nie interesują się rynkiem alternatywnym. – Artykułów, analiz i innych informacji dotyczących NewConnect jest jak na lekarstwo – twierdzi. Wtóruje mu Anna Domeredzka z zarządu Capital One Advisers. – Istotnym wsparciem dla dalszego rozwoju NewConnect byłoby zwiększenie pokrycia analitycznego przynajmniej części spółek – uważa.