Obowiązująca od początku roku dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie ujawniania danych niefinansowych i informacji na temat różnorodności może stanowić ciekawe źródło informacji na temat nie tylko strategii spółek, ale również ich spojrzenia na kwestie zatrudnienia. Zgodnie z wymogami tej dyrektywy w tym roku przedsiębiorstwa po raz pierwszy opublikują raporty zawierające dane niefinansowe. Według szacunków Ministerstwa Finansów raportowaniem zostanie objętych około 500 podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w Polsce, z czego 150 to spółki publiczne. Nowe dane mogą z czasem stanowić istotne źródło dodatkowych informacji w procesie analizy spółek giełdowych.
Zarządy nadal mężczyznami stoją
W stosunku do ubiegłego roku do niewielkich zmian doszło w przypadku udziału kobiet w zarządach wszystkich spółek giełdowych. Wskaźnik różnorodności w 2017 r. w ujęciu ogółem wzrósł do 12,3 proc. z 12 proc. w roku poprzednim. Najwyższa wartość tego wskaźnika w ostatnich ośmiu latach miała miejsce w 2012 r. (wówczas było to 13 proc.), zaś najniższy udział kobiet w zarządach wszystkich spółek giełdowych wystąpił w 2010 r. (11,11 proc.).
W ubiegłym roku obserwowaliśmy wzrost udziału kobiet w zarządach zarówno spółek z rynku regulowanego, jak i alternatywnego. W przypadku głównego rynku akcji udział kobiet w zarządach wzrósł z 11,1 proc. w 2016 r. do 11,2 proc. w roku 2017. Mimo że mieliśmy do czynienia ze wzrostem tego wskaźnika, to jego poziom jest nadal niższy od poziomu rekordowego, który obserwowaliśmy w roku 2012 i dwa lata później.
Na uwagę natomiast zasługuje rekordowy poziom wskaźnika udziału kobiet w przypadku rynku alternatywnego. W ubiegłym roku wskaźnik różnorodności dla spółek notowanych na NewConnect wyniósł 14,6 proc. Oznacza to wzrost o blisko jeden punkt procentowy w stosunku do 2016 r. Poprzednio rekord został zanotowany w 2013 r. Wówczas udział kobiet w zarządach spółek z NewConnect wyniósł 14,5 proc., a więc nieznacznie mniej niż w ostatnim roku. W przypadku tego rynku warto podkreślić, że w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z 17 wycofaniami spółek z obrotu, z czego siedem spółek przeszło na rynek regulowany, oraz 19 debiutami. Obserwowane w ostatnim roku zmiany mogą więc być w dużym stopniu efektem tych operacji.
Z punktu widzenia zajmowanych przez kobiety stanowisk w zarządach spółek giełdowych w ostatnim roku nastąpił spadek liczby kobiet zajmujących stanowisko prezesa. Wskaźnik różnorodności wyniósł 6,1 proc., czyli najniżej w ciągu ostatnich czterech lat. Podobnie spadek nastąpił w przypadku kobiet na stanowisku członka zarządu. Współczynnik ten w ciągu ostatnich lat kształtował się w przedziale 18–20 proc., ale w ostatnim roku osiągnął 17,9 proc. Wzrosła natomiast do rekordowego poziomu liczba kobiet na stanowisku wiceprezesa i wyniosła w 2017 r. 14,1 proc. Poprzednio najwyższy poziom kobiet na stanowisku wiceprezesa został zanotowany w 2014 r. i wyniósł 12,4 proc.