#WykresDnia: Najgorsze waluty roku

Waluty rynków wschodzących mają za sobą fatalne miesiące. Prawie wszystkie z nich w tym roku straciły względem dolara.

Publikacja: 09.10.2018 12:18

#WykresDnia: Najgorsze waluty roku

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Foto: pbs.twimg.com

Daniel Lacalle, ekonomista i wykładowca m.in. IE Business School, postanowił podsumować kondycję walut rynków wschodzących w 2018 roku. W grupie najsłabszych z nich znalazł się także polski złoty. Jednak – jak podkreślają analitycy walutowi – utrata wartości rodzimej waluty w tym roku nie była spowodowana czynnikami wewnętrznymi w kraju, lecz samą obecnością w gronie rynków wschodzących, które nie należą obecnie do faworytów inwestorów.

 

Obecnie jest kilka walut, które radzą sobie zdecydowanie gorzej niż złoty. O niezbyt prestiżowe miano „najgorszej waluty roku" dość mocno walczą dwie z nich: turecka lira oraz argentyńskie peso. W pierwszej połowie roku wydawało się, że nikt w tym niechlubnym wyścigu nie dogoni waluty Turcji. Kraj rządzony przez prezydenta Erdogana, targany kryzysami gospodarczymi i politycznymi, stracił zaufanie inwestorów, m.in. z powodu obaw o brak niezależności w działaniach banku centralnego Turcji. We wrześniu waluta złapała jednak oddech po podniesieniu stóp procentowych, którym wcześniej sprzeciwiał się Erdogan.

O ile podwyżka stóp procentowych w Turcji była dobrze przyjęte przez inwestorów, to w przypadku Argentyny wysokość głównej stopy procentowej przeraża – pod koniec sierpnia została podniesiona z 45 proc. aż do 60 proc. I to właśnie południowoamerykańska waluta – mimo uzyskanej przez Argentynę pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego – jest bliżej miana „najgorszej waluty roku".

SAŁ

Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze
Analizy rynkowe
W mijającym półroczu posiadacze krajowych akcji mogli dużo zarobić
Analizy rynkowe
Hossa w 2025 r. nie była im pisana. Giełdowi outsiderzy I półrocza
Analizy rynkowe
Rynki wschodzące mocniej przyciągają uwagę inwestorów
Analizy rynkowe
Duże spółki mają miejsce do kontynuacji zwyżek
Analizy rynkowe
Mocna waluta, słabsza giełda