Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.05.2019 15:30 Publikacja: 24.05.2019 15:30
Foto: Bloomberg
Rozpoczęcie spadków zbiegło się z publikacją przez Idea Bank raportu za 2018 r., w którym wykazał ogromną stratę i wielki niedobór kapitałów, co może sugerować, że przecena sektora wynika w pewnym stopniu z obaw o kondycję tego kredytodawcy i potencjalne koszty, które ponieśliby inni gracze. Do tego doszły przetasowania w indeksach MSCI i powrót tematu wojny handlowej między USA i Chinami. Pomimo obaw o kondycję Idea Banku i trwającej w maju przeceny indeks WIG-banki utrzymuje trwającą już od lata ubiegłego roku relatywną siłę wobec Stoxx Europe 600 Banks, zrzeszającego 47 najbardziej płynnych banków na Starym Kontynencie, choć stracił nieco w porównaniu z MSCI Emerging Markets Banks. Biorąc pod uwagę wskaźniki wyceny, WIG-banki nie wydaje się być notowany na wygórowanym poziomie: C/Z, opierający się na prognozach na lata 2019 i 2020, wynosi odpowiednio 12,1 i 10,9, zaś C/WK 1,19 i 1,11. Wskaźniki obniżyły się nieco ze stanu z drugiej połowy kwietnia (było wtedy 12,7 i 11,5 oraz 1,25 i 1,18). Prognozowane ROE spółek z WIG-Banki ma wynieść 10 proc. Najdroższe są ING BSK i Santander ze względu na najwyższe oczekiwane ROE (13 proc.). MR
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas