Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rozpoczęcie spadków zbiegło się z publikacją przez Idea Bank raportu za 2018 r., w którym wykazał ogromną stratę i wielki niedobór kapitałów, co może sugerować, że przecena sektora wynika w pewnym stopniu z obaw o kondycję tego kredytodawcy i potencjalne koszty, które ponieśliby inni gracze. Do tego doszły przetasowania w indeksach MSCI i powrót tematu wojny handlowej między USA i Chinami. Pomimo obaw o kondycję Idea Banku i trwającej w maju przeceny indeks WIG-banki utrzymuje trwającą już od lata ubiegłego roku relatywną siłę wobec Stoxx Europe 600 Banks, zrzeszającego 47 najbardziej płynnych banków na Starym Kontynencie, choć stracił nieco w porównaniu z MSCI Emerging Markets Banks. Biorąc pod uwagę wskaźniki wyceny, WIG-banki nie wydaje się być notowany na wygórowanym poziomie: C/Z, opierający się na prognozach na lata 2019 i 2020, wynosi odpowiednio 12,1 i 10,9, zaś C/WK 1,19 i 1,11. Wskaźniki obniżyły się nieco ze stanu z drugiej połowy kwietnia (było wtedy 12,7 i 11,5 oraz 1,25 i 1,18). Prognozowane ROE spółek z WIG-Banki ma wynieść 10 proc. Najdroższe są ING BSK i Santander ze względu na najwyższe oczekiwane ROE (13 proc.). MR
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.