Sezon publikacji przez banki wyników za II kwartał już prawie za nami. Dziesięć największych banków z GPW zanotowało w tym okresie łącznie 3,67 mld zł zysku netto. Uwzględniliśmy prognozowane wyniki Getin Noble Banku, który opublikuje raport dopiero 27 września.
Pomogły przejęcia
Zysk tej dziesiątki jest wyższy o 9,3 proc. niż rok temu i aż o 61 proc. niż w poprzednim kwartale. Tak duży wzrost kwartalny to efekt dużych składek na fundusz restrukturyzacji w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, które w całości, podobnie jak rok temu, zostały rozliczone w I kwartale (w skali całego sektora opłata ta wzrosła w tym roku o 110 proc., do 2 mld zł). Poprawa w ujęciu rocznym to efekt wzrostu portfela kredytów, wynikająca m.in. z trzech fuzji (więcej w ramce poniżej).
W największym stopniu – aż o 111 proc. – zysk zwiększył BNP Paribas dzięki wzrostowi skali po przejęciu. W PKO BP tempo sięgnęło 30 proc., w ING Banku Śląskim 26 proc., a w mBanku 13 proc. Zyski Aliora i Handlowego spadły odpowiednio o 82 proc. i 27 proc. ze względu na duży wzrost odpisów.
Łączny zysk okazał się o 4 proc. niższy od średniej prognoz analityków, i to mimo że kilka banków zaskoczyło in plus. Najmocniej Millennium, który pobił oczekiwania o 18 proc. dzięki niższym, niż zakładano, odpisom oraz nieco lepszym wynikom odsetkowemu i prowizyjnemu. Pozytywnie zaskoczył też ING Bank Śląski, bijąc prognozy zysku o 7 proc. dzięki lepszemu wynikowi prowizyjnemu i niższym odpisom. Nieznacznie powyżej oczekiwań były zyski PKO BP, a zgodne mBanku i Pekao, choć ten ostatni zanotował większe odpisy, niż prognozowano. Najbardziej rozczarował Santander Bank Polska, którego zysk netto był o 13 proc. niższy, niż prognozowano, do czego głównie przyczynił się zaskakujący wzrost odpisów (i to w segmencie detalicznym). Rozczarowuje też odbudowa marży odsetkowej po przejęciu wydzielonej części Deutsche Bank Polska, co odbija się na wyniku odsetkowym. Zysk Handlowego był o 6 proc. niższy od oczekiwań ze względu na znacznie wyższe odpisy i pomimo zaskakująco dobrego wyniku prowizyjnego (podbiło go 12 mln zł zysku dzięki sprzedaży jednej ze spółek z grupy).