Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Famur pomimo niższych przychodów w ciągu trzech kwartałów poprawił swój wynik finansowy. Wyższa rentowność producenta maszyn jest efektem m.in. lepszej efektywności operacyjnej grupy, korzystniejszej struktury realizowanych kontraktów i sprzyjającego otoczenia rynkowego. Sprzedaż zagraniczna stanowiła już ponad 34 proc. przychodów grupy.
Zarząd Primetechu, specjalizującego się w usługach wiertniczych, wśród czynników, które mogą mieć wpływ na wyniki spółki w najbliższych kwartałach, wymienia utrzymanie dominującej pozycji węgla jako surowca energetycznego w Polsce, ale wskazuje też na unijną politykę dekarbornizacji przemysłu i presję na zmniejszanie emisji CO2.
Fabryka Sprzętu i Narzędzi Górniczych Fasing szans na dalszy rozwój upatruje w pozyskiwaniu nowych klientów na rynkach zagranicznych, przy jednoczesnym utrzymaniu swojej pozycji na rynku krajowym. Producent łańcuchów pracuje też nad dywersyfikajcą portfela zamówień i poszerzeniem oferty produktowej – także dla firm spoza branży górniczej.
Zgodnie z przyjętą strategią Patentus skupi się w najbliższych kwartałach na poszukiwaniu kontrahentów zagranicznych, a także na poszukiwaniu firm, m.in. z branży metalowej, w celu rozbudowy grupy kapitałowej. Producent maszyn i urządzeń zapowiada też dalszy rozwój operacyjny obecnych zakładów i poszukiwanie nowych źródeł finansowania.
Bumech, specjalizujący się w robotach podziemnych i remontach maszyn, w minionym roku kontynuował proces restrukturyzacji, przez co miał trudności z pozyskiwaniem zleceń. Zarząd w raporcie za III kw. zapewnił jednak, że spółki z grupy sukcesywnie biorą udział w ogłaszanych przetargach i zawierają kontrakty – w 2019 r. na kwotę ponad 100 mln zł.
Pomimo wciąż dobrej koniunktury na rynku dostawców maszyn i usług dla górnictwa branża już niepokoi się o dalszą przyszłość. Firmy obawiają się m.in. spowolnienia gospodarczego, które może się przełożyć na zmniejszenie inwestycji w kopalniach, istotnego pogorszenia sytuacji finansowej krajowych producentów węgla, a także zwiększonej konkurencji cenowej i w ślad za tym erozji marż. Analitycy podzielają te obawy.
– W ubiegłym roku mieliśmy szczyt koniunktury na rynku węgla, co pociągnęło za sobą wzmożone inwestycje w sektorze górniczym. Firmy pracujące dla kopalń także w tym roku będą korzystać z tego ożywienia w górniczych inwestycjach. Dobrym przykładem jest Famur, który pokazał bardzo mocny portfel zleceń do realizacji w najbliższych miesiącach. Przewiduję jednak, że wyniki tej spółki będą się stopniowo kurczyć, bo z kwartału na kwartał tych kontraktów będzie po prostu mniej – twierdzi Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.