W obecnych, mocno niepewnych czasach kluczowe znaczenie odgrywają odpowiednie zasoby gotówkowe, które mogą pomoc spółkom przetrwać okres zawirowań gospodarczych. To oznacza, że inwestorzy muszą szybko sobie odświeżyć znaczenia takich pojęć jak płynność czy zadłużenie.
– Kluczowymi aspektami świadczącymi o silnym bilansie jest niski poziom zadłużenia, a także wysoki poziom gotówki generowanej z działalności operacyjnej. Warto tu patrzeć na takie wskaźniki, jak dług netto do EBITDA, konwersja EBITDA na przepływy z działalności operacyjnej czy tzw. free cash flow liczony jako przepływy pieniężne z działalności operacyjnej minus wydatki inwestycyjne – wyjaśnia Emil Popławski, analityk Erste Securities.
Producenci gier i oprogramowania mogą spać spokojnie
Biorąc pod uwagę sytuację płynnościową i zadłużenie, w najbardziej komfortowej sytuacji jest branża producentów gier wideo. Jej przedstawiciele w większości mogą się pochwalić stosunkowo dużym zapasem gotówki i nie posiadają zadłużenia odsetkowego. Koszty w dużej mierze ograniczają się do wynagrodzeń pracowników. Jakby tego było mało perspektywy ich biznesu wyglądają bardzo obiecująco, biorąc pod uwagę obecne, bardzo ograniczone możliwości spędzania wolnego czasu poza domem.
– Wydaje się, że wprowadzane przez kraje zalecenia o niewychodzeniu z domu powinny zwiększyć konsumpcję rozrywki w tym gamingu. Uważamy, że w lepszej pozycji są spółki wydające gry free-to-play, gdyż zakładamy, że dodatkowy popyt na tego typu gry będzie pochodził od osób, które wcześniej nie korzystały z takiej rozrywki, a zdecydowanie łatwiej jest ściągnąć gry F2P z Google Play czy AppStore niż kupić grę na PC czy konsolę – zauważa Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku.
W niezłej kondycji są również producenci rozwiązań informatycznych, jak Asseco, Comarch czy LiveChat. – Charakter pracy programistów pozwala w dużym zakresie na pracę z domu, także nie spodziewamy się dużego negatywnego wpływu obecnej sytuacji na realizację obecnych zleceń – uważa Księżopolski. – Wśród spółek z sektora IT preferujemy LiveChat ze względu na wysoką dywidendę i globalny model biznesowy, Asseco Poland, za którym przemawia atrakcyjna dywidenda oraz R22 z uwagi na stabilny subskrypcyjny model hostingu oraz ekspozycję na e-commerce – wskazuje.