W najbliższych tygodniach czeka nas wysyp raportów za III kwartał. Z pomocą analityków sprawdziliśmy, które spółki nie powinny mieć problemów z poprawą rezultatów sprzed roku, a mogą się nawet pokusić o sprawienie pozytywnej niespodzianki.
Oczekiwany spadek zysków
Z szacunków DM BOŚ wynika, że w III kwartale br. nastąpił silny spadek rok do roku zbiorczych zysków operacyjnych spółek objętych analizami, choć w mniejszej skali niż ten w II kwartale. Analitycy szacują, że powtarzalny kwartalny zysk operacyjny giełdowych spółek w ujęciu rocznym obniżył się o 23 proc., a powtarzalny zysk netto skurczył się o jedną trzecią. W rozbiciu na sektory największe pogorszenie powtarzalnych zysków dotknie ich zdaniem spółki z branży chemicznej, paliwowej, wydobywczej, sektora bankowego oraz branży energetycznej. Natomiast spadkowej tendencji zysków powinny się oprzeć spółki budowlane, sektor dóbr konsumpcyjnych, ochrony zdrowia, dystrybucji sprzętu IT, materiałów budowlanych i dóbr podstawowych.
Odporni na Covid-19
Pozytywnych wieści inwestorzy mogą wypatrywać w szeroko rozumianej branży IT. Dla wielu jej przedstawicieli okres pandemii i ograniczenia z nią związane okazały się szansą na przyspieszenie wzrostu biznesu. Wiele spółek to beneficjenci szybko zmieniającego się otoczenia (wzrost znaczenia e-commerce, pracy zdalnej i rozrywki domowej). Dlatego problemów z kontynuacją pozytywnego trendu w wynikach nie powinni mieć wybrani producenci i dystrybutorzy gier, z Ten Square Games na czele. – Wysoka rentowność hitowej gry „Fishing Clash", wynikająca z bardziej rentownych kohort graczy kupowanych podczas pierwszej fali pandemii Covid-19 na wiosnę, przy jednocześnie ograniczonych wydatkach marketingowych względem poprzedniego kwartału, może po raz kolejny przyczynić się do pozytywnego zaskoczenia pod względem wyników – uważa Michał Krajczewski, analityk BM BNP Paribas.
W dalszym ciągu korzystne warunki do zwiększania przychodów i zysków mieli producenci rozwiązań informatycznych. Konrad Księżopolski, szef analityków Haitong Banku, lepszych wyników spodziewa się w Asseco Poland. – To efekt pozytywnych trendów praktycznie we wszystkich spółkach z grupy. Asseco Poland, jak większość firm IT, jest także beneficjentem przyspieszenia trendów cyfrowych. Segment krajowy może być pozytywnym zaskoczeniem ze względu na zwiększenie prac dla ZUS – wyjaśnia.