Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Straty wahały się od -0,6 proc. dla portugalskiego PSI20 do -9,3 proc. dla argentyńskiego Mervala. Pozostałe 83 proc. wskaźników było na plusie, co potwierdza, że na globalnych rynkach akcji panuje hossa. Dorobek indeksów wahał się od +0,7 proc. dla Nasdaq 100 do +17,7 proc. dla chilijskiego IPSA. Patrząc przez pryzmat kontynentów, najbardziej atrakcyjna dla inwestorów pozostaje Europa. Aż sześć indeksów ma YTD wyższy od 10 proc., podczas gdy w Azji i obu Amerykach jest takich wskaźników po dwa. Na Starym Kontynencie liderami w tym roku są szwedzki OMX Stockholm, ukraiński UX i rumuński BET. Na drugim biegunie są turecki XU100, OMX Riga i nasz WIG20. Na pocieszenie warto zauważyć, że sWIG80 ma YTD na poziomie +15,5 proc., co dawałoby mu w takim rankingu pozycję w ścisłej czołówce. Wracając do zagranicy – w Azji najlepiej dają zarobić parkiety na Tajwanie, Singapurze i Tajlandii. Pod kreską są natomiast filipiński PSEI, nowozelandzki NZX50 i Shanghai Composite. Na rynkach północnej i południej Ameryki liderem jest wspomniana IPSA, a tuż za nim jest „rodzina" Dow Jonesów. Pod kreską oprócz giełdy argentyńskiej jest także brazylijska.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.