parkiet.com

W listopadzie 2021 r. ceny sprzedaży w obrocie hurtowym wzrosły o 16,6 proc. w porównaniu z listopadem 2020 r. Od początku kalkulacji wskaźników cen hurtowych w 1962 r. nie odnotowano wyższego rocznego tempa zmian. W październiku 2021 r. i we wrześniu 2021 r. roczne stopy zmian wyniosły odpowiednio +15,2 proc. i +13,2 proc. - podał niemiecki urząd statystyczny Destatis. Od października 2021 do listopada 2021 wzrost wyniósł 1,3 proc..

Wysokie wskaźniki zmian cen hurtowych w porównaniu rocznym wynikają ze wzrostu cen surowców i półproduktów. Największy wpływ na poziom cen rok do roku w handlu hurtowym miały podwyższone ceny produktów naftowych (+62,4 proc.).

Przed podaniem tych danych kurs euro wzrósł do 1,13195 USD, po czym spadł do poziomu poniżej 1,13 USD. W odpowiedzi na nie do najniższego poziomu po statystyce i w bieżącym dniu do 1,12839 USD, po czym wzrósł do poziomu 1,12882 USD.

Wzrost cen hurtowych był rekordowy nie tylko w Niemczech. W Japonii podskoczyły one w listopadzie o 9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, co oznacza największy w historii wzrost, stymulowany wyższymi kosztami energii i słabym jenem, wynika z danych Banku Japonii.

Ceny towarów w obrocie między firmami wzrosły dziewiąty miesiąc z rzędu, podkreślając utrzymującą się inflację surowców w czasie słabego popytu konsumpcyjnego po tym, jak gospodarka odniosła cios pandemii COVID-19.

Według BOJ, 9-proc. wzrost rok do roku jest najostrzejszy od czasu udostępnienia porównywalnych danych w styczniu 1981 roku, po skorygowanym wzroście o 8,3 proc. w październiku.

Natomiast wysokie ceny gazu i energii postawiły sprzedawców detalicznych energii w wielu krajach pod murem, uderzając w wysiłki na rzecz liberalizacji rynku, pozostawiając konsumentów z wyższymi rachunkami, mniejszą pulą dostawców i wezwaniami do reformy rynku. Liczba firm dostarczających gaz i energię elektryczną do brytyjskich domów zmniejszyła się w tym roku o ponad połowę, podczas gdy w Singapurze upadły firmy dostarczające około 9 proc. energii. Piąta firma w Holandii ogłosiła w czwartek, że wpadła w tarapaty, a  rynek opuścili również niektórzy niemieccy dostawcy.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Liberalizacja rynku europejskiego doprowadziła do powstania kilku dostawców, którzy nie wytwarzają własnej energii. Firmy te zostały zaskoczone gwałtownym wzrostem globalnych hurtowych cen.