Kruk wierzy we Włochy

Chociaż od wejścia windykacyjnego Kruka na rynek we Włoszech minie w tym roku sześć lat, to tak naprawdę dopiero teraz pojawia się szansa na to, że tamtejszy biznes zacznie przynosić realne profity.

Publikacja: 24.06.2021 05:11

Piotr Krupa, prezes Kruka.

Piotr Krupa, prezes Kruka.

Foto: materiały prasowe

Firma wróciła do inwestycji na Półwyspie Apenińskim, a i proces odzyskiwania długów zaczyna wyglądać coraz lepiej. Czy w końcu uda się zmazać dotychczasowe nie najlepsze doświadczenia związane z rynkiem włoskim?

W ostatnich dniach firma poinformowała o nabyciu portfeli wierzytelności od UniCredit z siedzibą w Mediolanie o wartości do 1,4 mld zł.

– W tym roku po ponad rocznej przerwie powróciliśmy do inwestycji we Włoszech. Kilka dni temu poinformowaliśmy rynek o nowej inwestycji przeprowadzonej z jednym z największych banków we Włoszech – UniCredit. Łącznie transakcja może wynieść 1,4 mld zł wartości nominalnej spraw i obejmuje tradycyjny zakup portfela wierzytelności oraz cztery transze zrealizowane do marca 2022 r. Operacyjnie jesteśmy przygotowani do obsługi nowych spraw, a bankowe wierzytelności to nasza specjalizacja – mówi Piotr Krupa, prezes Kruka.

Firma we Włoszech nie tylko powróciła do inwestycji. Położyła też mocny nacisk na poprawę efektywności ściągalności długów, a to zaczyna już procentować.

– W ostatnich latach ciężko pracowaliśmy nad poprawą efektywności operacyjnej, a w ubiegłym roku, w którym nie dokupiliśmy nowych portfeli, jeszcze bardziej zintensyfikowaliśmy prace na poprawą procesów, w tym również etapu sądowego. Z własnego doświadczenia wiemy już, że jest to bardzo istotny element windykacji we Włoszech. Jesteśmy zadowoleni z osiąganych spłat w ostatnich kwartałach we Włoszech i dobrze to prognozuje na przyszłość. W pierwszym kwartale tego roku nasz włoski biznes był rentowny i wypracował 12 mln EBITDA, pomimo inwestycji w procesy sądowe, które cechują się w pierwszej kolejności ponoszeniem nakładów – mówi Krupa.

Jego zdaniem to pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. – Po pięcioletnich doświadczeniach i poprawie naszej efektywności we Włoszech nasz apetyt na kolejne portfele wzrósł. Natomiast patrząc na wielkość i rozłożenie w czasie transakcji z UniCredit, jest to idealny portfel z punktu widzenia naszego biznesu i powrotu na rynek zakupów po rocznej przerwie – mówi szef wrocławskiej firmy. PRT

Wierzytelności
Afera GetBack. Co kryje Biała Księga?
Wierzytelności
Kruk wciąż zwiększa odzyski
Wierzytelności
Prezes Capitei będzie miał jeszcze więcej do powiedzenia w spółce
Wierzytelności
Best wygrywa w sądzie z Kredyt Inkaso
Wierzytelności
Best wygrywa z Kredyt Inkaso
Wierzytelności
Windykacyjny Kruk jest maratończykiem w biznesie. Dlaczego akcje traciły?