Osłabienie dolara po słowach Powell'a wspiera PLN

Poranny, czwartkowy handel na rynku FX przynosi mocniejszego złotego za sprawą dynamicznych spadków na wycenie dolara po słowach Powell'a.

Publikacja: 29.11.2018 08:33

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

PLN kwotowany jest następująco: 4,2847 PLN za euro,3,7642 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7925 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8362 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,183% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny na rynku walutowym przyniosły dynamiczne zmiany kursów po wystąpieniu szefa FED, J. Powell'a. Odwrót od dolara wynikał z faktu, iż Powell sugerował, że podwyżki stóp mogą dobiegać końca, gdyż w jego ocenie główna stopa jest "tuż poniżej" poziomu neutralnego dla gospodarki. Co ciekawe jeszcze w październiku szef FED sygnalizował raczej większe pole do dalszych podwyżek. Wczorajsze wydarzenia wpisują się w globalne spekulacje, iż FED ograniczy jastrzębie nastawienie z obawy przed możliwym spowolnieniem w Europie i Chinach, co rzutowałoby również na perspektywy gospodarki USA. Słabszy dolar tradycyjnie już wsparł kwotowania walut EM,w tym PLN. Dodatkowo słowa Powell'a wsparły giełdowe byki (SPX+2,3%), co podtrzymuje optymizm również przed sesją w Europie. Same zmiany na wycenie PLN nie doprowadziły jednak do naruszenia 6-miesięcznej konsolidacji, która dalej jest scenariuszem obowiązującym.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji z rynku krajowego. Ciekawie za to prezentuje się kalendarz globalny, gdzie poznamy m.in. inflacje z Niemiec, PKB dla Szwajcarii czy wreszcie dane dot. wydatków i dochodów amerykanów. Ponadto wieczorem będziemy świadkami wystąpień przedstawicieli FED (m.in. Kaplan oraz Evans).

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze umocnienie PLN mieści się ciągle w ramach szerszego układu konsolidacyjnego. EUR/PLN ponownie zmierza w stronę strefy wsparcia na 4,2450-4,26 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Złoty staje na nogi. Chwilowo?
Waluty
Sytuacja na rynkach 17 kwietnia - Powell przyznał, że z inflacją jest problem
Waluty
Co stoi za spadkami polskiego złotego?
Waluty
Kurs złotego wciąż pod geopolityczną presją
Waluty
Geopolityka napędza dolara. USDPLN odwróci trend?
Waluty
DM BOŚ: Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - festiwal pretekstów...