Waluty

DM BOŚ: Słaby tydzień dla amerykańskiego dolara

Kluczowe informacje z rynków:

Wykres dzienny BOSSAUSD

Foto: DM BOŚ

USA: Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 10 tys. z 229 tys. tydzień wcześniej - poinformował Departament Pracy USA). 

USA: Zapasy amerykańskich hurtowników we wrześniu wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Handlu. 

Rumunia: Inflacja CPI w Rumunii w październiku wyniosła 2,6% w ujęciu rdr wobec oczekiwań na poziomie 2,25% rdr. 

Norwegia: Inflacja CPI w Norwegii w październiku wyniosła 1,2% w ujęciu rdr wobec oczekiwań na poziomie 1,4% rdr. Inflacja bazowa CPI dla tego okresu wyniosła 1,1% rdr wobec oczekiwań 1% rdr. 

Francja: Dynamika produkcji przemysłowej we Francji we wrześniu wyniosła 0,6% mdm przy oczekiwaniach na poziomie 0,7% mdm. 

Słowacja: Dynamika produkcji przemysłowej w Słowacji we wrześniu wyniosła 2,3% rdr przy oczekiwaniach na poziomie 5,1% rdr. 

Włochy: Dynamika produkcji przemysłowej we Włoszech we wrześniu wyniosła -1,3% mdm przy oczekiwaniach na poziomie 0,7% mdm. 

Wielka Brytania: Bilans handlu zagranicznego w Wielkiej Brytanii we wrześniu wyniósł -11,25 mld GBP przy oczekiwaniach -12,8 mld GBP. 

Wielka Brytania: Dynamika produkcji przemysłowej w UK we wrześniu wyniosła 0,7% mdm i 2,5% rdr przy oczekiwaniach na poziomie 0,3% mdm i 1,9% rdr.

Naszym zdaniem: Bieżący tydzień dla dolara amerykańskiego może okazać się najsłabszym tygodniem od miesiąca. Wszystko ze względu na wczorajszą dynamiczną przecenę tej waluty, wywołaną obawami o konflikty wokół ustawy podatkowej w Stanach Zjednoczonych. O ile wersja dokumentu przygotowana przez Biały Dom zakłada wprowadzenie zmian już wraz z początkiem 2018 r., to w wersji zaprezentowanej przez Senat proponowana jest implementacja zmian dopiero w 2019 r. Możliwe odłożenie reformy podatkowej w czasie budzi obawy o obniżenie poziomu inwestycji wśród firm w Stanach Zjednoczonych, jako że ustawa zakładała przede wszystkim znaczące cięcie stopy podatku korporacyjnego.

Niemniej, na razie nie można mówić o jakimś szczególnym powrocie pesymizmu na rynek amerykańskiego dolara. Nawet zakładając spadek wartości waluty USA w bieżącym tygodniu, to jego zakres jest niewielki w porównaniu do zwyżek z wcześniejszych kilku tygodni i póki co zniżka ta może być traktowana jako techniczne odreagowanie. Tak czy inaczej, kwestia ustawy podatkowej z pewnością pozostanie w centrum uwagi, a konflikty polityczne wokół jej wersji mogą jeszcze w przyszłości zachwiać wartością USD.

Dzisiaj rano notowania BOSSAUSD pozostają pod presją podaży, poruszając się w okolicach wczorajszych minimów, czyli tuż poniżej poziomu 80 pkt. Z kolei na wykresie EUR/USD dzisiaj rano kontynuowana jest zwyżka z wczoraj. Notowania tej pary walutowej dotarły rano do okolic 1,1660, a najbliższym poziomem oporu jest obecnie dla nich rejon 1,1690-1,1700.

Wykres dzienny EUR/USD

Foto: DM BOŚ

Nieźle radzą sobie natomiast notowania brytyjskiego funta. Kurs GBP/USD porusza się obecnie w okolicach 1,3150, a pewnym wsparciem dla wartości funta okazały się dzisiejsze, lepsze od oczekiwań, dane makroekonomiczne w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza dynamika produkcji przemysłowej, która we wrześniu była największa od początku bieżącego roku.

Wykres dzienny GBP/USD

Foto: DM BOŚ

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna


Wideo komentarz