EUR/PLN blisko 4,31 PLN, RPP w kalendarzu

Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi podtrzymanie próby lekkiej korekty ostatnich wzrostów na PLN.

Publikacja: 11.07.2018 07:27

Konrad Ryczko, analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Konrad Ryczko, analityk Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3195 PLN za euro, 3,6848 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7128 PLN względem franka szwajcarskiego, 4,8829 PLN w zestawieniu z brytyjskim funtem. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,231% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku FX przyniosły lekkie schłodzenie nastrojów po informacjach, iż USA planują kolejne cła i taryfy na towary z Chin ( o wartości 200 mld USD). Reprezentant Stanów Zjednoczonych do spraw Handlu Robert Lighthizer poinformował, że na dobra importowane z Chin zostaną nałożone dodatkowe, 10-procentowe cła. Pierwszą reakcją rynku są spadki m.in. na chińskim juanie, co podbija scenariusz korekty ostatniego umocnienia walut EM. Lokalnie EUR/PLN konsoliduje nad 4,31 PLN, po dynamicznym spadku z 4,41 PLN. W szerszym ujęciu wycena PLN pozostaje pod wpływem nastrojów wokół walut EM i zachowania dolara. Powrót tematu tzw. „wojen handlowych" może krótkoterminowo schłodzić nastroje, niemniej wydaje się, iż inwestorzy zaczynają reagować na kolejne doniesienia w coraz mniejszym stopniu.

W trakcie dzisiejszej sesji RPP podejmie decyzję odnośnie stóp procentowych w Polsce. Nikt nie spodziewa się ich zmiany z aktualnych 1,5% w zakresie stopy referencyjnej. Również sama konferencja po posiedzeniu (16:00) nie powinna przynieść większych zaskoczeń, gdyż Rada od dawna prezentuje stosunkowo gołębie nastawienie wait&see. Ponadto na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się m.in. inflacji z USA, wystąpieniu M. Draghiego czy inflacji w Czechach.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN po teście okolic 4,31 PLN przeszedł w stan lokalnej stabilizacji. Od góry kurs ograniczany jest okolicami 4,3370 PLN. Również USD/PLN konsoliduje w zakresie 3,66-3,70 PLN, czekają na większe zmiany na rynkach bazowych.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Sytuacja na rynkach 18 kwietnia - dolar zaczął słabnąć
Waluty
Złoty podnosi się po przecenie
Waluty
Złoty staje na nogi. Chwilowo?
Waluty
Sytuacja na rynkach 17 kwietnia - Powell przyznał, że z inflacją jest problem
Waluty
Co stoi za spadkami polskiego złotego?
Waluty
Kurs złotego wciąż pod geopolityczną presją