Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na 5 października zwołał nadzwyczajne walne zgromadzanie, które ma podjąć uchwałę o połączeniu spółki matki z firmami OT Nieruchomości oraz OT Porty Morskie. Giełdowa spółka w obu podmiotach posiada po 100 proc. udziałów. Dzięki temu przeprowadzenie fuzji będzie możliwe w trybie uproszczonym. W szczególności przejmowane firmy zostaną rozwiązane bez konieczności przeprowadzania postępowania likwidacyjnego, a ich majątek przejdzie na OT Logistics bez podwyższania kapitału zakładowego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Akwizycja holenderskiej firmy Nijman/Zeetank to nie tylko wzmocnienie w kluczowych dla giełdowej spółki przewozach produktów chemicznych i paliw, ale i możliwość rozwoju na perspektywicznym rynku transportu intermodalnego.
Czy tak się stanie w dużej mierze będzie zależeć od tego, na ile uda się powiązać ponoszone koszty z przychodami oraz zahamować degradację stawek przewozowych. Widoczne efekty powinien też przynieść plan restrukturyzacji.
Założono, że do 2031 r. nastąpi stabilizacja sytuacji płynnościowej spółki, spłata zobowiązań, wzrost efektywności i zostaną stworzone warunki pod przyszłe finansowanie inwestycji. Rentowność na poziomie wyniku netto planowana jest już od 2026 r.
Proponuje stronie społecznej odstąpienie od przywilejów pracowniczych wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy. Na to muszą się jednak zgodzić wszystkie związki zawodowe działające w spółce.
W założeniach zarządu nie trafią one jednak na rynek przewozowy, a jedynie na złom. Zdecydowana większość to tabor wysoce wyeksploatowany i w bardzo złej kondycji technicznej. Ponadto część wagonów od lat nie realizuje pracy przewozowej.
Organizacje reprezentujące wykonawców i producentów w sektorze kolejowym domagają się pilnej zmiany obecnego modelu finansowania inwestycji infrastrukturalnych.