Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
PKP Cargo, na czele którego stoi Czesław Warsewicz, zwiększy w tym roku zużycie energii elektrycznej.
PKP Cargo planuje budowę instalacji fotowoltaicznych w pięciu lokalizacjach. Ich łączna moc ma wynieść 110 kWp (kilowatt peak). Gdzie konkretnie i kiedy zamierza zrealizować te inwestycje – jednak nie podaje. Wiadomo natomiast, że spółka duże nadzieje pokłada we wdrożeniu najbardziej efektywnych i innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią jej wykorzystywanie energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE, we współpracy z PKP Energetyką. Oba podmioty podpisały w tej sprawie list intencyjny.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Założono, że do 2031 r. nastąpi stabilizacja sytuacji płynnościowej spółki, spłata zobowiązań, wzrost efektywności i zostaną stworzone warunki pod przyszłe finansowanie inwestycji. Rentowność na poziomie wyniku netto planowana jest już od 2026 r.
Proponuje stronie społecznej odstąpienie od przywilejów pracowniczych wynikających z zakładowego układu zbiorowego pracy. Na to muszą się jednak zgodzić wszystkie związki zawodowe działające w spółce.
W założeniach zarządu nie trafią one jednak na rynek przewozowy, a jedynie na złom. Zdecydowana większość to tabor wysoce wyeksploatowany i w bardzo złej kondycji technicznej. Ponadto część wagonów od lat nie realizuje pracy przewozowej.
Organizacje reprezentujące wykonawców i producentów w sektorze kolejowym domagają się pilnej zmiany obecnego modelu finansowania inwestycji infrastrukturalnych.
Widmo kolejnych zwolnień powoduje, że załoga, poprzez organizacje związkowe, szuka wszelkich możliwych sposobów na uratowanie miejsc pracy i na wyjście spółki na prostą. Szczególnie duże oczekiwania kierowane są w stronę rządu.
Akcjonariusze Wieltonu przegłosowali uchwały dotyczące emisji 10 mln akcji serii E i prawie 3,4 mln akcji serii F bez prawa poboru.