Transport

PKP Cargo: Rynek liczył na więcej

W poniedziałek giełdowi inwestorzy byli zdecydowanie bardziej zainteresowani sprzedażą akcji PKP Cargo niż ich kupnem.
Foto: Bloomberg

W efekcie przed południem kurs walorów zniżkował nawet o ponad 6,3 proc., do 19,3 zł. Stosunkowo duża podaż była prawdopodobnie rezultatem opublikowania wyników za I kwartał słabszych od powszechnie oczekiwanych. W tym czasie grupa zanotowała 996 mln zł przychodów i 104,4 mln zł zysku EBITDA. W ujęciu rok do roku pierwszy z tych wyników spadł o 3,8 proc., a drugi wzrósł o 16 proc. Mimo to grupie nie udało się wyjść na plus. Strata netto sięgnęła 71,3 mln zł wobec 114,4 mln zł – również na minusie – zanotowanych rok wcześniej.

Spadek przychodów może być o tyle zaskakujący, o ile początek roku był dla PKP Cargo stosunkowo dobry. Z ostatnich danych wynika, że w marcu grupa przetransportowała po torach 8,1 mln ton towarów, co oznaczało wzrost o 13,6 proc. w ujęciu rok do roku. Z kolei pod względem tzw. pracy przewozowej zwyżka sięgała 6,8 proc. (wyniosła 2 mld tonokilometrów).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.