Technologie

Polskie firmy ruszyły po informatyków ze Wschodu

Trudności ze zdobyciem specjalistów przyciągają firmy do udziału w rządowym programie Poland.Business Harbour.
Foto: Adobestock

Dotychczas wydano prawie 18,3 tys. wiz z oznaczeniem Poland Business Harbour – wynika z najnowszych danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). – W tej grupie są zarówno specjaliści IT, jak też członkowie ich rodzin – wyjaśnia Monika Grzelak, zastępca dyrektora Centrum Inwestycji w PAIH, komentując efekty rządowego programu, który ma pomóc złagodzić rosnący niedobór specjalistów w branży IT. Według badań GUS ten niedobór był w sierpniu tego roku barierą w działalności już dla prawie 44 proc. pracodawców z branży IT – od stycznia br. ta grupa powiększyła się aż o jedną trzecią.

Konrad Weiske, wiceprezes Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA i prezes spółki Spyrosoft, ocenia, że chociaż Poland Business Harbour nie rozwiązuje wszystkich problemów niedoboru kadr, to trochę ułatwił sytuację firm IT. W tym Spyrosoftu, który na razie zatrudnił pięciu informatyków z Białorusi. I ma dużo większe plany – tym bardziej że działający od września 2020 r. program PBH, który początkowo był skierowany do specjalistów i firm IT z Białorusi, w lipcu tego roku został poszerzony na pięć kolejnych krajów (Armenię, Gruzję, Mołdawię, Rosję i Ukrainę). Teraz również informatycy z tych państw będą mogli skorzystać z wizy Poland Business Harbour, która umożliwia pracę w Polsce bez konieczności uzyskania pozwolenia na przyjazd wraz z najbliższą rodziną i zakładanie działalności gospodarczej.

– To przełomowa zmiana – teraz wystarczy deklaracja polskiego przedsiębiorcy, by specjalista IT ze Wschodu mógł przyjechać do Polski i szybko podjąć tu pracę, bez zbędnych formalności – twierdzi Konrad Weiske. Według niego zainteresowanie firm udziałem w PBH jest bardzo duże. Potwierdza to Monika Grzelak, która podczas rozpoczynającej się w czwartek dwudniowej konferencji SoDa będzie wyjaśniała zasady rządowego programu. Bo ten w nowej, poszerzonej edycji został nieco zmieniony. O ile Białorusinom do uzyskania wizy PBH wystarczy wykształcenie informatyczne lub co najmniej rok doświadczenia w branży IT, to w przypadku specjalistów z pięciu nowych państw dodatkowym warunkiem jest potwierdzenie zainteresowania ich zatrudnieniem ze strony którejś z firm partnerskich programu. Nie powinno być z tym problemu, bo lista firm partnerskich, zamieszczona na stronie PBH, liczy już niemal 280 podmiotów i z każdym tygodniem się wydłuża. W tym tygodniu o dołączeniu do programu poinformowała spółka Capgemini Polska, potentat sektora usług biznesowych, w tym IT, który chce skorzystać z szybkiej ścieżki zatrudnienia specjalistów ze Wschodu. ab

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.