Technologie

Allegro trafiło pod lupę UOKiK

Urząd wszczął postępowanie wyjaśniające. Sprawdzi, czy doszło do naruszenia przepisów antymonopolowych. Wpłynie to na wycenę w IPO?
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Allegro. W komunikacie Urzędu znalazł się również wątek giełdowy.

– Dociera do nas wiele skarg ze strony przedsiębiorców na zmieniony mechanizm opłat pobieranych przez Allegro. Pojawiły się nawet sugestie, iż mechanizm ten może służyć podwyższeniu wyceny spółki przed jej wejściem na giełdę. Zweryfikujemy, czy mechanizm opłat stosowany przez Allegro, który jest największym przedsiębiorcą segmentu e-commerce w Polsce, nie narusza prawa konkurencji – tak sprawę skomentował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Eksperci o sprawie

Allegro deklaruje, że działa w zgodzie z wszystkimi regulacjami. „Traktujemy zgodność z przepisami prawa bardzo poważnie, zwłaszcza w zakresie ochrony praw konsumentów i ochrony konkurencji" – czytamy w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji. Allegro deklaruje, że będzie w dalszym ciągu w pełni współpracować z UOKiK, udostępniając niezbędne informacje i dokumenty.

Allegro jest największą platformą e-handlu w Europie Środkowo-Wschodniej. Ma ponad 21 mln zarejestrowanych klientów. Wybiera się na giełdę. Do oferty publicznej i debiutu ma – według nieoficjalnych informacji – dojść już w październiku. Mówi się, że wartość oferty wyniesie 2,3–3 mld USD, a wycena całej spółki mogłaby być rzędu 10–11 mld USD.

Foto: GG Parkiet

Czy postępowanie może zaszkodzić ofercie?

– Każde postępowanie wyjaśniające w UOKiK, zwłaszcza dotyczące potencjalnie stosowania niewłaściwych praktyk rynkowych, wprowadza pewien element niepewności. W komunikacie nie widziałem, jakie potencjalnie sankcje grożą Allegro, jeśli UOKiK uznałby, że takie praktyki występują. Z drugiej strony wiele firm na rynku miało i ma postępowania wyjaśniające przed UOKiK i nie każde kończyło się sankcjami. Dlatego trudno wyrokować, jak w tym przypadku może być – komentuje Konrad Księżopolski, dyrektor działu analiz Haitong Banku. Dodaje, że każdy z inwestorów indywidualnie musi oszacować, jak duże widzi ryzyko materializacji takiego scenariusza i czy ono w ogóle istnieje. – Ta sytuacja może, ale z drugiej strony wcale nie musi, wpłynąć na wycenę spółki w IPO, jeśli do niego dojdzie – podsumowuje ekspert.

Nasi kolejni rozmówcy wypowiadają się w podobnym tonie. Zwracają uwagę, że Allegro to znana spółka, z ekspozycją na wielu klientów detalicznych, którzy wiedzą o nadchodzącym debiucie, więc i skargi są nieuniknione. Zdaniem analityków część inwestorów może podejść nieco ostrożniej do tematu IPO, ale fundamentalne kwestie się nie zmieniają: e-commerce obecnie jest na wygranej pozycji w spółkach handlowych. W I połowie 2020 r. liczba sprzedawców na Allegro wzrosła o 20 tys., a wszyscy sprzedawcy wystawili na tej platformie 30 mln więcej ofert.

O co konkretnie chodzi

UOKiK w ramach postępowania wyjaśniającego chce ustalić, czy Allegro czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców. Zapowiada, że przyjrzy się warunkom pobierania i zwrotu opłat, a także zasadom ustalania ich wysokości. Sprawdzi też regulamin od strony konsumenckiej – chce ustalić, czy stosowane są klauzule niedozwolone. Przeanalizuje również zasady funkcjonowania usługi Allegro Smart.

Postępowania wyjaśniające są prowadzone w sprawie, a nie przeciwko konkretnym podmiotom. Oznacza to, że na tym etapie nie są formułowane zarzuty w odniesieniu do przedsiębiorców ani osób zarządzających. Postępowania tego typu mogą zakończyć się wszczęciem postępowania antymonopolowego.

Powiązane artykuły