Technologie

Polskie Inwestycje Technologiczne ASI: Pierwsza ASI rusza po kapitał z rynku

W poniedziałek 18 czerwca startuje oferta publiczna akcji serii C Polskich Inwestycji Technologicznych Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej. Firma wybiera się na rynek NewConnect. To pierwsza ASI, która sięga po kapitał z rynku publicznego.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

W ofercie publicznej firma chce sprzedać 2 mln akcji po 1 zł za sztukę. Środki zostaną przeznaczone na kolejne inwestycje oraz dokapitalizowanie obecnych w portfelu. W tej chwili znajdują się tam dwie firmy: farmaceutyczna F1 Pharma, a także ACR Systems – producent żyroskopowych stabilizatorów kamer.

Polskie Inwestycje Technologiczne ASI wyszukuje spółki z obszarów biotechnologii, telekomunikacji, informatyki, ochrony zdrowia i edukacji.

PTI ASI co kwartał będzie aktualizować wycenę portfela spółki. W tej chwili zarząd ma na oku trzy firmy. Kolejne inwestycje finansowane będą najprawdopodobniej przez następne emisje akcji. – Chcemy umożliwić inwestorom indywidualnym inwestycje w startupy o dużym – naszym zdaniem – potencjale wzrostowym. Celujemy w inwestycje średnio- i długoterminowe – mówi prezes Łukasz Piasecki. Zapowiada, że spółka będzie wypłacać dywidendy. Rentowność portfela będzie szacowana co kwartał. Co ciekawe, przedsiębiorstwo ma plan, by każdy z jego akcjonariuszy miał możliwość bezpośredniej inwestycji w spółki.

Jak podaje firma, rentowność portfela w okresie od lutego do maja tego roku osiągnęła 343 proc., a od momentu rozpoczęcia działalności wypracowała zysk netto 7,4 mln zł. Zapisy na akcje potrwają do 28 czerwca. Na 3 lipca zaplanowano zamknięcie oferty i przydział akcji. W tej chwili kapitał dzieli się na 32,2 mln akcji. Obecni akcjonariusze zobowiązali się trzymać walory przez 18 miesięcy od wejścia na NewConnect, które zaplanowano na przełom III i IV kwartału tego roku.

Alternatywna spółka inwestycyjna to podmiot powstały na podstawie nowelizacji ustawy o funduszach inwestycyjnych w 2016 r. Spółki prawa handlowego, prowadzące działalność inwestycyjną, np. venture capital lub private equity – ale nie tylko, zostały objęte nadzorem KNF, gdzie muszą uzyskać status ASI.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.