Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

Publikacja: 16.04.2019 10:54

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź

Foto: AFP

ROPA NAFTOWA

Produkcja ropy naftowej z łupków w USA na drodze do kolejnych rekordów.

Ostatnie dni na rynku ropy naftowej przyniosły nieco gorsze nastroje, jednak dalekie od pesymizmu. Cena ropy naftowej Brent wyhamowała zwyżkę i porusza się od paru dni w konsolidacji w okolicach 71-72 USD za baryłkę. Z kolei notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI delikatnie osuwają się w dół, oscylując w okolicach 63,30-63,40 USD za baryłkę.

Na rynku ropy naftowej na razie trudno mówić o pesymizmie, aczkolwiek brakuje także impulsów do dalszych wzrostów. Wczoraj amerykański Departament Energii potwierdził, że należy spodziewać się dalszego wzrostu wydobycia ropy naftowej ze skał łupkowych w tym kraju. Produkcja ropy z łupków w USA w maju ma wzrosnąć o około 80 tysięcy baryłek dziennie do poziomu 8,46 mln baryłek dziennie. Jeśli ten scenariusz się zrealizuje, to będzie to kolejny historyczny rekord produkcji ropy z łupków w tym kraju.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Amerykańskie firmy wydobywcze w ostatnim czasie były zachęcone do zwiększenia swojej aktywności ze względu na wzrost cen ropy naftowej na globalnym rynku. Niemniej, niewielkie jest prawdopodobieństwo bezmyślnego zwiększania produkcji w USA i znaczącego zepchnięcia cen ropy w dół – taki scenariusz Amerykanie mają już za sobą i nie chcą go powtórzyć. Tamtejsze firmy wydobywcze zapewne będą więc ostrożne w kwestiach otwierania nowych wiertni i zwiększania produkcji. Po praz pierwszy od roku spadła liczba nieukończonych wiertni (obecnie znajdująca się na poziomie 8500), która w lutym osiągnęła rekord.

Rosnąca produkcja ropy naftowej ze skał łupkowych w USA nie jest niespodzianką, dlatego nie ma ona większego przełożenia na ceny. Mimo tak ogromnej roli Stanów Zjednoczonych na współczesnym rynku naftowym, pod kątem podaży to OPEC i Rosja może w kolejnych miesiącach rozdawać karty na rynku ropy naftowej. Wszystko przez niepewność związaną z losami porozumienia naftowego – państwa OPEC+ będą rozmawiać na jego temat w czerwcu.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

MIEDŹ

Nerwowa konsolidacja cen miedzi w USA.

Ostatnie tygodnie na wykresie cen miedzi upływają pod znakiem nerwowej konsolidacji. Praktycznie od początku kwietnia notowania tego metalu w Stanach Zjednoczonych oscylują w okolicach 2,89-2,95 USD za funt. Cenom miedzi brakuje sił do kontynuacji wzrostów i próby dotarcia do psychologicznej bariery na poziomie 3 USD za funt – ale z drugiej strony, nie widać także szczególnie pokaźnej presji podażowej.

Niepewność dotycząca przyszłości porozumienia handlowego USA i Chin, jak również mieszane dane napływające z globalnej gospodarki, w największej mierze wpływają na powstały impas na rynku miedzi. Również inwestorzy instytucjonalni utrzymują obecnie neutralną pozycję na rynku miedzi – nie widać istotnej przewagi pozycji długich ani krótkich.

Dopóki na rynku miedzi nie pojawi się nowy, silny impuls cenotwórczy, cena miedzi może poruszać się nadal w konsolidacji. Na razie jednak wśród inwestorów na tym rynku delikatnie przeważają optymistyczne tony, wskazujące na możliwość sezonowego wzrostu popytu na miedź. Ten czynnik jest już jednak znany, więc może on nie wystarczyć do tego, aby notowania surowca ruszyły mocniej na północ.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
Mo-Bruk inwestuje
Surowce i paliwa
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Surowce i paliwa
Nowy zarząd Orlenu wyznaczył już priorytety
Surowce i paliwa
W Bogdance powrót po latach. Jest nowy prezes
Surowce i paliwa
Unimot ma nową ambitną strategię
Surowce i paliwa
Plany JSW dotyczące wydobycia czeka korekta