Dane z Chin osłabiły waluty surowcowe

Kluczowe informacje z rynków:

Publikacja: 12.01.2018 08:57

CHINY: Opublikowane dzisiaj dane wskazały na rekordową nadwyżkę w handlu zagranicznym – w grudniu wyniosła ona 54,7 mld USD (najwięcej od stycznia 2016 r.). Eksport rósł w tempie 10,9 proc. r/r, ale import zmalał do 4,5 proc. r/r. 

USA / FED: Rezerwa Federalna powinna trzymać się w tym roku celu trzech podwyżek stóp, tak aby nie było konieczności wyraźniejszego zacieśniania polityki monetarnej w kolejnych latach i tym samym nadmiernego schłodzenia rozgrzanej gospodarki – stwierdził wczoraj późnym wieczorem William Dudley z oddziału FED w Nowym Jorku. USA: Inflacja PPI rosła w grudniu wolniej niż oczekiwano, w ujęciu bazowym odnotowaliśmy spadek o 0,1 proc. m/m, a w relacji rok do roku spowolnienie do 2,3 proc. z 2,5 proc. – tak pokazały opublikowane wczoraj po południu dane.

EUROSTREFA: Publikowane wczoraj po południu zapiski z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego pokazały wzrost prawdopodobieństwa rozważenia zmiany sposobu przekazu ze strony banku centralnego już na początku roku (więcej nt. ścieżki podwyżek stóp, niż programu QE).

SZWECJA: Dane nt. inflacji CPI wypadły w zasadzie zgodnie z szacunkami rynku – inflacja bazowa rosła w grudniu o 0,4 proc. m/m i 1,9 proc. r/r.

Opinia: Piątkowy handel dolarem przynosi próby nieśmiałego odbicia po wczorajszej przecenie wywołanej rozczarowaniem inflacją PPI – rynek zaczyna mieć wątpliwości, czy dzisiejsze odczyty inflacji CPI sprostają oczekiwaniom (bazowa +0,2 proc. m/m i +1,7 proc. r/r). Poza tym o godz. 14:30 poznamy też dane nt. sprzedaży detalicznej w grudniu (bazowa bez samochodów +0,4 proc. m/m). Z drugiej strony słabsze dane nie przekreślą raczej perspektywy marcowej podwyżki stóp procentowych, stąd też być może obserwowana przecena dolara może być nadmierna. Na wykresie koszyka FUSD widać, że dzisiaj nad ranem doszło do nieznacznego naruszenia minimum z ubiegłego tygodnia przy 91,46 pkt. To powoduje, że niezależnie od dzisiejszej publikacji danych z godz. 14:30, notowania zdają się zmierzać w stronę minimów z września ub.r przy 90,97 pkt.

Dzisiaj dolar radzi sobie lepiej z walutami surowcowymi (NZD, AUD, CAD) co jest pokłosiem danych z Chin. Rekordowa nadwyżka w handlu zagranicznym jest mylnym sygnałem, gdyż jest ona spowodowana znaczącym spadkiem dynamiki importu, co uderza już chociażby w surowce. Układ na wykresie NZD/USD trudno jednak uznać za negatywny. Istotne w najbliższych dniach będzie zachowanie się oscylatora RSI 9 na dziennym układzie – ewentualne wybicie w dół linii trendu wzrostowego będzie sygnałem do zakończenia zwyżek obserwowanych od 11 grudnia ub.r.

Na wykresie EUR/USD widać kolejne podejście pod poziom ostatnich szczytów, chociaż złamanie rejonu 1,2092 jeszcze dzisiaj wcale nie jest tak oczywiste. Wspólna waluta została wczoraj wsparta przez „jastrzębie" zapiski z ostatniego posiedzenia ECB – rynek ponownie spekuluje, czy program QE zakończy się we wrześniu – a dzisiaj rano przez informacje nt. postępów w rozmowach koalicyjnych w Niemczech pomiędzy SPD, a chadekami Angeli Merkel.

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka