Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Minister energii Krzysztof Tchórzewski.
– Stabilna, rozłożona na lata transformacja energetyczna zapewnia również pewność działania górnictwu – podkreślił jednak Tchórzewski podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. – Zużycie energii w Polsce będzie rosło. Nie możemy spowodować, żeby zabrakło nam energii. Górnictwo zaczyna potrzebować inwestycji, żeby wypełnić to, na co dostaliśmy zgodę Komisji Europejskiej, w ramach rynku mocy. To inwestycje liczone w miliardach złotych – dodał.
Te deklaracje mają być dla górnictwa sygnałem, że ma ono stabilną perspektywę działania. Wiceminister energii Adam Gawęda wspominał też w tym kontekście o wyjątkowo dużych nakładach inwestycyjnych w górniczych firmach, m.in. na nową kopalnię Bzie-Dębina (JSW) czy rozbudowę kopalni Piast-Ziemowit (PGG). W politykę inwestycyjną wpisują się też projekty zgazowywania węgla, które miałyby być realizowane m.in. przez PGG czy LW Bogdanka (która chciałaby zbudować największą na świecie elektrownię ze zgazowaniem węgla).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Lada dzień projekt odpowiedniej ustawy powinien być publicznie dostępny, a we wrześniu może już trafić do Sejmu. Podatek od miedzi ma być obniżany stopniowo. Począwszy od 2029 r. może być nawet o połowę niższy niż obecnie.
Węglowy kolos zwiększa wydobycie węgla koksującego, ale otoczenie rynkowe nie sprzyja i wskaźniki finansowe spółki raczej się nie poprawią. Cena surowca jest nadal niska.
Według płockiego koncernu ich skuteczne zmniejszenie wymaga realizacji kapitałochłonnych inwestycji. Poza wyzwaniami finansowymi, problemem są również ograniczenia technologiczne.
Jastrzębska Spółka Węglowa złożyła ponowny wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o rozpatrzenie sprawy nadpłaty i zwrotu tzw. składki solidarnościowej w wysokości 1,6 mld złotych. W czerwcu MKiŚ odmówiło wszczęcia postępowania w tej kwestii.
Płocka spółka szacuje, że import błękitnego paliwa realizowany od 2018 r. do 2020 r. lub 2021 r. będzie ją dodatkowo kosztował około 290 mln dol. Chodzi o dostawy z Rosji do Polski przeprowadzane w ramach tzw. kontraktu jamalskiego.
Chodzi o prace rozpoznania geologiczno-hydrologicznego dla projektów: GG-2 „Odra”, Retków i Gaworzyce. Ten etap powinien być zrealizowany do końca 2027 r. Cała inwestycja może potrwać kilkanaście lat i będzie kosztować minimum 9 mld zł.