REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Wzrost w JSW w II połowie roku

Bieżący rok ma upłynąć pod znakiem modernizacji w grupie. Wzrośnie też produkcja węgla.

Daniel Ozon, prezes JSW.

Foto: materiały prasowe

W dalszym ciągu trwają rozmowy z Prairie Mining dotyczące potencjalnej współpracy przy projektach węglowych spółki w Polsce. Przychody JSW po I kw. są niższe niż rok temu, a prezes Daniel Ozon zapowiedział, że wydobycie węgla zwiększy się o kilka procent.

I kwartał słabszy, ale wydobycie wzrośnie

Przychody ze sprzedaży JSW w I kwartale wyniosły 2,48 mld zł. To o 1,2 proc. mniej niż na koniec marca ubiegłego roku. Zysk netto osiągnięty przez spółkę w ciągu I kwartału wyniósł 409,8 mln zł i jest o 352 mln zł mniejszy niż w aub.r. Zmniejszyła się też produkcja węgla. W I kwartale ubiegłego roku było to 4,1 mln ton, a w tym roku licznik po trzech miesiącach zatrzymał się na 3,5 mln ton. Zwiększyły się koszty produkcji węgla, ale stał się on też droższy. Średnia cena węgla koksowego wynosiła w I kw. br. 711 zł za tonę. W porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku cena ta jest większa o 8 proc.

JSW chce w tym roku zwiększyć produkcję węgla o kilka procent w odniesieniu do 2018 r. Prezes Ozon nie pokusił się o podanie konkretnej liczby, jednak stanowczo podkreślił, że najsilniejszy wzrost będzie miał miejsce w drugiej połowie roku. Zgodnie z planem rozwoju spółki do końca br. JSW będzie posiadała 24 czynne ściany wydobywcze.

Jeśli chodzi o rozmowy prowadzone z Prairie Mining, to zgodnie ze słowami prezesa przedsiębiorstwa trwają intensywne prace doradców prawnych i finansowych. Ozon stwierdził też, że w firmie trwa proces ustalania struktur dotyczących zawarcia transakcji.

W ciągu kilku najbliższych dni JSW ma sfinalizować nabycie Przedsiębiorstwa Budowy Szybów. Podpisanie umowy i zamknięcie transakcji przewidywane jest na 20 maja.

Projekty inwestycyjne

W pierwszych trzech miesiącach roku na inwestycje w grupie wydano 637 mln zł. Jak stwierdził zastępca prezesa ds. technicznych Tomasz Śledź, firma kontynuuje inwestycje związane z modernizacją zakładów przeróbki węgla w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice. Bardzo istotną kwestią będzie poszerzanie bazy zasobowej, która ma poprawić komfort i stabilność spółki w najbliższych latach.

JSW stawia na innowacje, by zwiększyć efektywność produkcji. W tym celu firma ma zrealizować projekt samodzielnej obudowy kotwowej. Jeszcze w maju ma nastąpić odbiór i transport specjalistycznego urządzenia z USA do Polski, a w IV kwartale zakładane jest pierwsze uruchomienie pilotażowe w chodniku badawczym KWK Budryk. Wykorzystanie techniki kotwienia ma obniżyć koszty drążenia i zwiększyć jego dzienny postęp.

Przypomnijmy, że w celu realizacji inwestycji JSW udało się niedawno podpisać umowy finansowania z ARP, BGK, Pekao, PKO BP oraz chińskim ICBC. Finansowanie zostało udzielone w różnych walutach, a jego łączna wartość to około 1 mld zł.

W piątkowe popołudnie kurs producenta węgla rósł o 6,7 proc., a inwestorzy płacili po 52,85 zł za walor.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA