Surowce i paliwa

Orlen złożył wniosek o przejęcie PGNiG

To kolejny krok do budowy silnego koncernu multienergetycznego. Struktura planowanej transakcji powinna być znana jeszcze w tym kwartale.
Foto: Bloomberg

Orlen formalnie zainicjował akwizycję PGNiG. Stało się to w następstwie złożenia do prezesa UOKiK wniosku o zamiarze koncentracji w związku z planowanym przejęciem kontroli nad gazowniczą grupą. W przedłożonym dokumencie m.in. opisano działalność stron na poszczególnych rynkach i przedstawiono argumentację dotyczącą wpływu transakcji na konkurencję. O tym, że na początku maja płocki koncern chce złożyć do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie PGNiG, informował niedawno, w wywiadzie dla „Parkietu", Daniel Obejtek, prezes Orlenu.

Silny koncern

Planowana akwizycja to kolejny krok na drodze do budowy grupy multienergetycznej, która będzie mogła znacznie efektywniej niż dziś konkurować na globalnym rynku i odpowiadać na wyzwania związane z transformacją energetyczną. – Tylko silny koncern o zdywersyfikowanych przychodach zapewni kapitał na realizację ambitnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjne źródła energii. Wzmocnią one całą grupę Orlen i będą stanowiły potężny impuls do transformacji oraz rozwoju polskiej gospodarki – przekonuje Obajtek. Dodaje, że aktywa nabytej Energi i przejmowanego Lotosu stanowią uzupełnienie działalności płockiej grupy, a integracja z PGNiG rozszerzy łańcuch wartości o gaz.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.