Surowce i paliwa

LW Bogdanka: Ruszają poszukiwania węgla koksowego

Na ten rok Lubelski Węgiel Bogdanka zaplanował wydatki na wiercenie otworów w obszarze górniczym Cyców (złoże K- 6, K- 7) w celu rozpoznania zasobów węgla koksowego typu 34 (nazywanego też półkoksowym).
Foto: materiały prasowe

To element realizacji nowej strategii spółki, która zakłada rozpoczęcie produkcji tego rodzaju surowca. Jak na razie Bogdanka wydobywa wyłącznie surowiec energetyczny i to w zdecydowanej większości (99 proc.) w postaci miałów dla energetyki zawodowej. Węgiel koksowy, poza tym że jest droższy, to może trafiać do nowych grup odbiorców – np. do przemysłu stalowego.

Bogdanka przewiduje, że w latach 2021–2025 będzie wydobywać średniorocznie 9,7 mln ton węgla. W tym okresie z kopalni wyjeżdżać ma wyłącznie węgiel energetyczny. Z kolei w latach 2026–2040 spółka produkować będzie także węgiel koksowy typu 34. Od 2026 r. ilość tego surowca wahać się ma od 0,7 do 3,1 mln ton rocznie. Przeciętna wartość nakładów inwestycyjnych w latach 2021–2025 wyniesie ok. 535 mln zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.