Popyt na asfalty nadal będzie duży. To istotna wiadomość dla Unimotu

Unimot, przejmując dwa zakłady produkcyjne Lotosu, powinien stać się obok Orlenu kluczowym graczem w branży. Firmy liczą na wzrost popytu na asfalty, ale jednocześnie przewidują, że wysokie ceny będą się utrzymywać, co uderza m.in. w firmy budownictwa drogowego.

Aktualizacja: 03.02.2022 09:40 Publikacja: 02.02.2022 14:39

Orlen, na czele którego stoi Daniel Obajtek, produkuje asfalty w Polsce (Płock i Trzebinia), Czechac

Orlen, na czele którego stoi Daniel Obajtek, produkuje asfalty w Polsce (Płock i Trzebinia), Czechach (Pardubice i Litvinov) oraz na Litwie (Możejki). Dzięki temu w ubiegłym roku grupa sprzedała około 1,3 mln ton asfaltów. Największą produkcję zrealizowała płocka rafineria. Głównymi odbiorcami wyrobów asfaltowych koncernu są wykonawcy robót drogowych. To zarówno międzynarodowe koncerny, jak i firmy o zasięgu krajowym. W ubiegłym roku około 36 proc. asfaltów koncernu trafiło na rynki zagraniczne. Największy eksport miał miejsce na Ukrainę, do Rumunii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec i Austrii.

Foto: materiały prasowe

Połączenie Orlenu z Lotosem doprowadzi do istotnych zmian w kilku branżach na polskim rynku, w tym w obszarze produkcji i przetwarzania asfaltów. Dziś płocki koncern posiada moce produkcyjne asfaltów wynoszące około 1,7 mln ton, przy czym dotyczą one zarówno polskich, jak i czeskich i litewskich jego rafinerii. Z kolei potencjał wytwórczy zakładów należących do zależnej od Lotosu firmy Lotos Asfalt wynosi ponad 1 mln ton rocznie. W wyniku fuzji polskich koncernów paliwowych i związanej z tym realizacji środków zaradczych Unimot ma nabyć instalacje przetwórcze w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach, które zajmują się wytwarzaniem asfaltów drogowych, modyfikowanych i przemysłowych. Ponadto w ramach 10-letniego kontraktu (z możliwością przedłużenia) będzie otrzymywał 500 tys. ton asfaltów produkowanych w gdańskiej rafinerii. Sam tzw. blok asfaltowy funkcjonujący w Lotosie pozostanie częścią spółki rafineryjnej, w której 30 proc. udziałów ma z kolei nabyć Saudi Aramco. Zgodnie z zawartą z nim umową 100 proc. asfaltów będzie jednak do dyspozycji grupy powstałej z połączenia Orlenu z Lotosem.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Surowce i paliwa
O ile wzrosną pensje górników?
Surowce i paliwa
Przetwórcy odpadów skupiają się na pełnym wykorzystaniu mocy
Surowce i paliwa
Więcej węgla, niższe przychody. JSW pod presją otoczenia
Surowce i paliwa
Cła na import miedzi do USA bez wpływu na KGHM
Surowce i paliwa
Orlen z rekordową wyceną. 100 mld zł po raz pierwszy. Co dalej?
Surowce i paliwa
Rząd ostatecznie kończy z pomysłem wydzielenia węgla. Jest inny plan