Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Orlen, na czele którego stoi Daniel Obajtek, produkuje asfalty w Polsce (Płock i Trzebinia), Czechach (Pardubice i Litvinov) oraz na Litwie (Możejki). Dzięki temu w ubiegłym roku grupa sprzedała około 1,3 mln ton asfaltów. Największą produkcję zrealizowała płocka rafineria. Głównymi odbiorcami wyrobów asfaltowych koncernu są wykonawcy robót drogowych. To zarówno międzynarodowe koncerny, jak i firmy o zasięgu krajowym. W ubiegłym roku około 36 proc. asfaltów koncernu trafiło na rynki zagraniczne. Największy eksport miał miejsce na Ukrainę, do Rumunii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec i Austrii.
Połączenie Orlenu z Lotosem doprowadzi do istotnych zmian w kilku branżach na polskim rynku, w tym w obszarze produkcji i przetwarzania asfaltów. Dziś płocki koncern posiada moce produkcyjne asfaltów wynoszące około 1,7 mln ton, przy czym dotyczą one zarówno polskich, jak i czeskich i litewskich jego rafinerii. Z kolei potencjał wytwórczy zakładów należących do zależnej od Lotosu firmy Lotos Asfalt wynosi ponad 1 mln ton rocznie. W wyniku fuzji polskich koncernów paliwowych i związanej z tym realizacji środków zaradczych Unimot ma nabyć instalacje przetwórcze w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach, które zajmują się wytwarzaniem asfaltów drogowych, modyfikowanych i przemysłowych. Ponadto w ramach 10-letniego kontraktu (z możliwością przedłużenia) będzie otrzymywał 500 tys. ton asfaltów produkowanych w gdańskiej rafinerii. Sam tzw. blok asfaltowy funkcjonujący w Lotosie pozostanie częścią spółki rafineryjnej, w której 30 proc. udziałów ma z kolei nabyć Saudi Aramco. Zgodnie z zawartą z nim umową 100 proc. asfaltów będzie jednak do dyspozycji grupy powstałej z połączenia Orlenu z Lotosem.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Związki zawodowe PGG chcą podwyżki wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w 2026 roku.
Spółki zajmujące się recyklingiem i gospodarką odpadami zazwyczaj tylko w części wykorzystują posiadane zdolności przerobowe. Regulacje powinny jednak przyczynić się do dociążenia ich instalacji. Duży wpływ na wyniki będą też miały akwizycje.
Grupa JSW osiągnęła ponadplanowe wyniki produkcyjne w czerwcu i wzrosty produkcji kwartalnej - podała spółka w informacji prasowej. Władze spółki podkreślają, że jest to efekt wprowadzonego w ub. roku planu naprawczego firmy. Mimo to przychody spółki spadają.
Groźba wprowadzenia wysokich opłat z tytułu dostaw miedzi za Atlantyk nie ma większego wpływu na koncern. Ten w USA realizuje tylko 4 proc. sprzedaży. Również tamtejsza kopalnia Robinson ma zaledwie kilkuprocentowy udział w łącznym wydobyciu KGHM-u.
Kurs akcji Orlenu jest najwyższy od listopada 2021 r. Ponadto, dzięki połączeniom z Lotosem i PGNiG, oraz związanymi z tymi operacjami emisjami akcji, jest najbardziej wartościową firmą spośród tych, których papiery notowane są jedynie na GPW.
Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie rezygnuje z projektu wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek energetycznych. Rząd widzi jednak problem związany z aktywami węglowymi, które ciążą spółkom i przedstawi rozwiązania łagodzące. Mają być nowe mechanizmy mocowe.