REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG wybuduje stacje CNG

W Łomży i Suwałkach powstaną obiekty, na których będą tankowane miejskie autobusy na sprężony gaz ziemny. Związane z tym mają być korzyści ekologiczne i ekonomiczne.
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

PGNiG Obrót Detaliczny, spółka kontrolowana przez PGNiG, podpisała listy intencyjne z miastami Łomża i Suwałki, w sprawie budowy infrastruktury do tankowania CNG (sprężony gaz ziemny). Realizacja obu inwestycji wynika z potrzeby zapewnienia paliwa do nowych autobusów. W pierwszym etapie inwestycji Łomża planuje zakup 10 autobusów zasilanych CNG, co stanowić będzie około 25 proc. całego taboru w tym mieście. Z kolei miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Suwałkach planuje nabycie co najmniej 15 nowych autobusów napędzanych CNG, czyli ponad 40 proc. istniejącego tam taboru.

- Autobusy zasilane CNG to ekologiczne i ciche pojazdy, które świetnie sprawdzają się w środowisku miejskim. To dojrzała technologia, która gwarantuje długoletnią bezawaryjną pracę i duży zasięg wynoszący nawet do 500 kilometrów - twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny. Dodaje, że polskie miasta coraz częściej decydują się na wybór tego typu pojazdów, ponieważ ich cena jest porównywalna do autobusów na olej napędowy przy zdecydowanie niższych emisjach zanieczyszczeń. - W oparciu o innowacyjne technologie chcemy stworzyć sieć nowoczesnej i przyjaznej komunikacji miejskiej. Rozwój ekologicznego transportu w miejskiej flocie oznacza czystsze powietrze, przeciwdziałanie niskiej emisji oraz wzrost komfortu życia mieszkańców - przekonuje z kolei Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży. Jego zdaniem proekologiczne działania pozwolą m.in. na skuteczną walkę ze smogiem. Miasto liczy też na mniejsze koszty eksploatacji, które pozwolą mu wprowadzić bezpłatną komunikację dla mieszkańców. W podobnym duchu wypowiada się Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - Dbałość o środowisko naturalne oraz zdrowie mieszkańców to nasz priorytet - zapewnia Renkiewicz.

PGNiG Obrót Detaliczny informuje, że władze polskich miast coraz częściej doceniają korzyści ekonomiczne związane z wykorzystaniem autobusów na CNG. Z ich wyliczeń wynika, że koszt przejechania 100 km takim pojazdem jest o około 10 proc. niższy niż w przypadku autobusu zasilanego olejem napędowym. Ponadto, w nadchodzących latach, oszczędności mogą wzrosnąć nawet do około 20 proc., co ma związek z planowanym zniesieniem akcyzy na CNG do celów napędowych. Odpowiednia ustawa została już podpisana przez prezydenta w sierpniu 2018 r. i oczekuje na zatwierdzenie przez Komisję Europejską.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA