REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG i JSW będą wspólnie pozyskiwać metan

Długofalowym celem koncernów jest wydobywanie metanu z pokładów węgla na skalę przemysłową. Pierwszym krokiem będzie wykonanie nowych odwiertów i przeprowadzenie testów produkcyjnych w Kopalni Węgla Kamiennego Budryk.
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

PGNiG i JSW podpisały umowę o tzw. przedeksploatacyjnym ujęciu metanu z pokładów węgla kamiennego. Prace mają być prowadzone w Kopalni Węgla Kamiennego Budryk należącej do drugiego z koncernów. W ramach wspólnego przedsięwzięcia planowane jest w tym roku wykonanie demonstracyjnej instalacji ujęcia metanu z odwierconych z powierzchni ziemi otworów kierunkowych. Przeprowadzone zostaną też testy produkcyjne w celu analizy wydajności dopływu metanu i wpływu szczelinowania na późniejszą eksploatację węgla. - Współpraca z JSW to kolejny krok do rozpoczęcia prac nad wydobyciem tego paliwa na skalę przemysłową - twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego może znajdować się nawet 193 mld m sześc. metanu, który stanowi poważny problem dla spółek zajmujących się wydobyciem węgla. - Metan w pokładach węgla, który dla spółek górniczych jest kłopotem, dla PGNiG jest szansą na dodatkowe źródło gazu. Rocznie możemy w ten sposób pozyskać nawet do 1,5 mld m sześc. surowca - szacuje Łukasz Kroplewski, wiceprezes ds. rozwoju PGNiG. Dodaje, że dzięki temu koncern wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju, a jednocześnie zapewni bardziej przyjazne warunki pracy w kopalniach.

JSW zauważa, że ujęcie gazu z systemu odmetanowania poprawia efektywność energetyczną i wpływa na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. - Odmetanowanie górotworu jest jednym z naszych strategicznych procesów technicznych, ponieważ jest to najbardziej skuteczna metoda zwalczania zagrożenia metanowego. Obecnie efektywność odmetanowania naszych kopalń wynosi nieco ponad 30 proc. - informuje Artur Dyczko, zastępca prezesa ds. strategii i rozwoju JSW.

PGNiG, niezależnie od współpracy z JSW, w ramach projektu Geo-Metan prowadzi obecnie prace związane z wykonaniem odwiertów w pokładach węgla na terenie KWK Ruda Ruch Bielszowice, której właścicielem jest Polska Grupa Górnicza.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA