REKLAMA
REKLAMA

Firmy

Ukraińskie spółki wciąż lepsze od WIG

W ciągu ostatnich kwartałów notowania ukraińskich spółek szybują w górę. Zdaniem większości analityków również 2017 rok ma być pod tym względem udany.
Foto: Fotorzepa, Rafał Guz RG Rafał Guz

Od początku roku subindeks WIG-Ukraine zyskał już 40 proc. W tym samym czasie szeroki WIG wzrósł o około 9 proc. Licząc od historycznego dołka z listopada 2014 r., subindeks grupujący ukraińskie spółki poszybował w górę o 145 proc. Mimo tak wyraźnych wzrostów, według większości analityków, ukraińska hossa będzie kontynuowana również w przyszłym roku.

Ukraińskie rolnictwo

W ukraińskim indeksie zgrupowanych jest obecnie siedem spółek z sektora rolniczego: Agroton, Astarta, IMC, Kernel, KSG Agro, Milkiland i Ovostar. Około 90-proc. udział w portfelu mają jednak trzy największe firmy: Kernel (kapitalizacja 5,22 mld zł), Astarta (1,34 mld zł) i Ovostar (525 mln zł). W tym roku najwięcej pozwoliły zarobić jednak mniejsze spółki. Od stycznia walory Agrotonu i KSG Agro podrożały odpowiednio o 230 i 120 proc. Analitycy zwracają jednak uwagę, że inwestowanie w te spółki ze względu na ich stosunkowo małą kapitalizację (wartość Agrotonu wynosi 72 mln zł, a KSG Agro 30 mln zł) i ograniczoną komunikację z rynkiem jest bardzo ryzykowne. Warto również zwrócić uwagę na długoterminowe kursy tych emitentów. Od debiutu w 2010 r. walory Agrotonu potaniały o 88 proc. Z kolei firma KSG Agro na warszawskim parkiecie debiutowała w 2011 r. Od tego czasu akcje spółki przeceniły się o 91 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA