Firmy

Oferta BGŻ będzie mniejsza niż planowano?

Skończyła się budowa książki popytu na akcje BGŻ wśród instytucji. Doradcy zastanawiają się nad zmniejszeniem liczby sprzedawanych walorów z 37,2 proc. do kilkunastu procent wszystkich papierów banku
Foto: Fotorzepa, Michał Walczak mw Michał Walczak

Do 13:00 doradcy pracujący przy ofercie publicznej BGŻ szukali chętnych do zakupu walorów banku wśród inwestorów instytucjonalnych. To właśnie ich zainteresowanie ma być kluczowe dla całej transakcji i wyznaczać ostateczną cenę sprzedaży 37,2 proc. walorów banku sprzedawanych przez Skarb Państwa.

[srodtytul][link=http://www.parkiet.com/temat/1047936.html " target="_blank"]Raport: Debiut BGŻ na GPW[/link][/srodtytul]

Wieczorem spotyka się komitet sterujący tego projektu, aby podjąć ostateczną decyzję o cenie i podziale transz. Z informacji „Parkietu” wynika jednak, że słaby odzew funduszy oznaczać może, że doradcy zdecydują się zmniejszyć skalę oferty i sprzedać tylko 12-16 proc. banku. To oznacza, że przyjmując cenę maksymalną z oferty (90 zł za walor) wartość transakcji sięgać może 466-621 mln zł, wobec 1,44 mld zł planowanych pierwotnie. Przy takim wariancie zastanawiające jest także, czy MSP uda się utrzymać maksymalny pułap ceny.

Zgodnie z początkowymi założeniami, 25 proc. sprzedawanych akcji trafić miało do drobnych inwestorów (zapisy trwały do poniedziałku do północy). Ile walorów obejmą teraz – nie wiadomo?

Przedstawiciele resortu skarbu zastrzegają, że ostateczna informacja o kształcie oferty zostanie podana do publicznej wiadomości jutro przed południem.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.