Firmy

Chmielnicki Mlyn z Ukrainy chce wejść na NewConnect

W najbliższych dniach ukraiński holding zajmujący się uprawą zbóż i produkcją mąki rozpocznie prywatną ofertę
Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Po jej przeprowadzeniu Chmielnicki Mlyn zamierza zadebiutować na NewConnect. Działająca na Ukrainie spółka z zamierza pozyskać z rynku ok. 14 mln zł. Środki przeznaczy na zwiększenie areału upraw i powiększenie swoich zdolności magazynowych. – W styczniu rozpoczęliśmy budowę kolejnego elewatora o pojemności 6,25 tys. ton, który zostanie ukończony w czerwcu tego roku. Pozwoli to na zwiększenie zdolności magazynowych do 48,5 tys. ton jeszcze przed rozpoczęciem zbiorów. Docelowo nasze zdolności zwiększą się do 60 tys. ton, co będzie związane koniecznością składowania nowego zboża – kukurydzy, którą wprowadzimy do naszych uprawy w roku obrotowym 2012/2013 - mówi Vasyl Barylyuk, prezes grupy Chmielnicki Mlyn.

Doradcą w procesie upublicznienia spółki jest Capital One Advisers we współpracy z Citadel Capital - doradcą finansowym spółki na Ukrainie.

Chmielnicki Mlyn w roku obrotowym 2011/2012 obsieje 19,5 tys. hektarów wysokiej jakości czarnoziemów, na których uprawia głównie pszenicę, jęczmień, soję i grykę. Uprawianą pszenicę dostarcza w całości do własnych młynów, gdzie przetwarzana jest na mąkę. Pozostałe zboża są eksportowane za granicę lub sprzedawane do rodzimych odbiorców. Spółka podkreśla, że jej przewagę konkurencyjną stanowią skoncentrowany teren działania (młyny i elewatory zbożowe zlokalizowanie są nie dalej niż 50 km od upraw), wydajność z hektara znacznie wyższą od średniej ukraińskiej oraz wysoka zdolność magazynowania, która pozwala na sprzedaż zbóż po najwyższych cenach.

W 2011 roku ukraińska spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 45,1 mln zł, natomiast zysk netto wyniósł prawie 14,8 mln zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.