Przemysł

Aplisens: Krajowa sprzedaż rośnie

W I półroczu przychody ze sprzedaży spółki zajmującej się produkcją urządzeń pomiarowych wyniosły 55,7 mln zł, czyli o 14,3 proc. więcej niż przed rokiem.

Adam Żurawski, prezes Aplisensu.

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Jednocześnie o 7,8 proc., do 13,1 mln zł, wzrósł wynik EBITDA grupy przy marży niższej o 1,4 pkt proc. i sięgającej 23,6 proc. Zysk netto zwiększył się niewiele, bo o 1,5 proc., do 7,4 mln zł. Przychody grupy ze sprzedaży w kraju były wyższe o 32,2 proc. niż w I połowie ub.r. Wyniosły 19,5 mln zł. – Wzrost ten zawdzięczamy m.in. energetyce. Ubiegły rok był bardzo słaby, natomiast w tym zaobserwowaliśmy pewne odreagowanie na tym rynku. Innym czynnikiem była rozpoczęta we wrześniu ubiegłego roku konsolidacja przejętej przez nas firmy Czah Pomiar. Zakładamy, że pozytywny efekt akwizycji zakończy się mniej więcej w połowie trzeciego kwartału – mówi Adam Żurawski, prezes Aplisensu.

Prezes zapowiedział, że dzięki przeprowadzonym inwestycjom przychody ze sprzedaży w Polsce w rozliczeniu na koniec roku powinny być nieco wyższe niż zakładane w strategii 8–9 proc. Przychody grupy na rynkach WNP wzrosły o zaledwie 0,2 proc. Powodem tak niskiego wzrostu był 20-proc. spadek w rosyjskiej spółce zależnej związany z restrykcjami wprowadzonymi na wschodnim rynku dotyczącymi produktów importowanych. Spadek ten został zamortyzowany przez działalność jednej z firm na Białorusi, w której sprzedaż wzrosła o 50 proc. ze względu na realizację zamówień przez ten podmiot również na rynku kazachskim. Sprzedaż na rynkach Unii Europejskiej zwiększyła się o 13 proc. – Sytuacja w Europie jest trudna. Widać spowolnienie, szczególnie w spółce niemieckiej. Aktualnie trudniej jest nam działać na rynku eksportowym, na którym niełatwo o optymizm. Firma wprawdzie w I półroczu dobrze sobie poradziła, ponieważ odnotowaliśmy zwyżki sprzedaży w wysokości 20 proc., ale to efekt kontraktów zawartych jeszcze w poprzednich latach, których realizacja przypadła na początek roku. Drugie półrocze na pewno będzie dużo słabsze na tym rynku, a 13-proc. wzrost sprzedaży w Unii Europejskiej jest raczej nie do utrzymania – komentuje Żurawski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.