REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Rawlplug: W planach na ten rok większe inwestycje

Około 66 mln zł planuje wydać w tym roku na inwestycje grupa Rawlplug. To więcej niż w 2018 r., kiedy producent śrub i innych zamocowań przeznaczył na ten cel niespełna 51 mln zł.
Foto: materiały prasowe

Środki te popłynęły głównie na rozbudowę mocy produkcyjnych wyrobów dla przemysłu motoryzacyjnego. Natomiast tegoroczne nakłady dotyczyć mają reorganizacji i wymiany parku maszynowego w fabrykach we Wrocławiu i w Łańcucie, wdrożenia systemu e-commerce, a także rozbudowy i unowocześnienia działu badań i rozwoju. W Łańcucie spółka koncentruje się na rozwoju produkcji specjalistycznych wyrobów śrubowych na rynki eksportowe. Inwestycje grupa sfinansuje ze środków własnych i z wykorzystaniem leasingu.

Głównym założeniem strategii Rawlplugu jest umacnianie pozycji na rynkach, na których grupa jest już obecna, m.in. poprzez restrukturyzację zagranicznych spółek zależnych czy wprowadzanie do oferty nowych, wysokomarżowych produktów. Jednocześnie Rawlplug prowadzi działania mające na celu wejście na nowe rynki, koncentrując się przede wszystkim na krajach pozaeuropejskich. W tym celu grupa założyła spółkę wsparcia handlowego dla dystrybutora w Indiach i zawarła porozumienie o utworzeniu spółki produkcyjnej joint venture w Tajlandii. Zadaniem tej ostatniej firmy, działającej pod marką Rawlplug – Tmax, od grudnia 2018 r. jest produkcja lekkich zamocowań budowlanych oraz elementów do kotew wklejanych na potrzeby rynków azjatyckich. To pierwszy zakład produkcyjny Rawlplugu poza Europą.

– Powiększający się zasięg i skala naszego działania, ciągłe podnoszenie jakości i wydajności realizowanych przez nas procesów oraz konkurencyjność naszej oferty pozwoliły nam osiągnąć bardzo dobry wynik finansowy za 2018 r. i ponownie zwiększyć udział grupy w rynku – podkreśla Radosław Koelner, prezes Rawlplugu.

W minionym roku grupa wypracowała 775,5 mln zł przychodów, czyli o 9 proc. więcej niż w roku 2017. Było to możliwe dzięki większej sprzedaży zagranicznej, w tym specjalistycznych śrub dla przemysłu elektromaszynowego i samochodowego. Udział eksportu w przychodach grupy w 2018 r. wyniósł 68 proc. Z kolei zysk netto, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, poprawił się w minionym roku o 19 proc. i sięgnął 34,4 mln zł.

W 2019 r. grupa obchodzić będzie stulecie marki Rawlplug. Grupa zatrudnia ok. 1,9 tys. osób. box

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA