Profesjonalny inwestor

Czym jest pożyczka społecznościowa i jak można w nią inwestować?

Blockchain umożliwia budowanie globalnych platform pożyczkowych, które kojarzą inwestorów i kredytobiorców bez pośrednictwa banków. Inwestowanie w taki dług może być uzupełnieniem portfela.
Foto: Fotolia

Uber stał się poważną konkurencją dla sieci taksówkarskich, BlaBlaCar zabiera klientów busom i PKS, a portale typu Airbnb stanowią świetną alternatywę dla hoteli. I to wszystko dzięki rozwojowi technologii internetowych, pozwalających indywidualnemu użytkownikowi stać się dostawcą usług. Nie tylko taksówkarze, kierowcy busów i właściciele hoteli czują oddech „sieciowej konkurencji" na plecach. Powoli czują go także tradycyjne banki. Wszystko za sprawą pomysłów z sektora fintech. Mowa m.in. o platformach do pożyczek społecznościowych, od ang. social lending lub Peer-2-Peer lending, które za pomocą serwisu internetowego kojarzą potencjalnych pożyczkodawców z potencjalnymi pożyczkobiorcami. W tym systemie nie ma bankowego pośrednika, przez co cały proces jest prostszy, tańszy i daje obu stronom lepsze warunki finansowe. Kwestią kluczową pozostaje ryzyko niewypłacalności i nadużyć finansowych, ale okazuje się, że na te problemy też są coraz lepsze patenty.

Pożyczanie P2P

Zacznijmy od samego schematu działania. Od strony pożyczkobiorcy wygląda to najczęściej tak, że musi on przejść odpowiednią weryfikację, by otrzymać pieniądze. System platformy pożyczkowej sprawdza m.in.,czy dana osoba nie jest umieszczona w bazach dłużników, czy posiada aktywny numer telefonu komórkowego oraz weryfikuje tożsamość, poprzez sprawdzenie dowodu osobistego i konta bankowego, na które przelewane będą pieniądze. Mogą też być dodatkowe, obowiązkowe lub dobrowolne wymogi, jak np. wskazanie adresu zamieszkania czy miejsca zatrudnienia. Ponadto przy pierwszych pożyczkach zazwyczaj jest jakiś górny limit kwoty, zwiększany z czasem, jeśli dłużnik spłaca swoje zobowiązania. Często platformy nadają też pożyczkobiorcom ratingi (np. od A do F), w zależności od ich wiarygodności finansowej, co jest potem istotne przy ustalaniu wysokości odsetek (im gorsza ocena, tym wyższe odsetki).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.