Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Uber stał się poważną konkurencją dla sieci taksówkarskich, BlaBlaCar zabiera klientów busom i PKS, a portale typu Airbnb stanowią świetną alternatywę dla hoteli. I to wszystko dzięki rozwojowi technologii internetowych, pozwalających indywidualnemu użytkownikowi stać się dostawcą usług. Nie tylko taksówkarze, kierowcy busów i właściciele hoteli czują oddech „sieciowej konkurencji" na plecach. Powoli czują go także tradycyjne banki. Wszystko za sprawą pomysłów z sektora fintech. Mowa m.in. o platformach do pożyczek społecznościowych, od ang. social lending lub Peer-2-Peer lending, które za pomocą serwisu internetowego kojarzą potencjalnych pożyczkodawców z potencjalnymi pożyczkobiorcami. W tym systemie nie ma bankowego pośrednika, przez co cały proces jest prostszy, tańszy i daje obu stronom lepsze warunki finansowe. Kwestią kluczową pozostaje ryzyko niewypłacalności i nadużyć finansowych, ale okazuje się, że na te problemy też są coraz lepsze patenty.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Dziś być może jesteśmy świadkami odejścia od reguły „safe haven”, że jeżeli coś się dzieje, to pieniądz płynie do Stanów Zjednoczonych – mówi dr Kamil Gemra.
Sezonowość sprzyja obecnie inwestorom na warszawskiej giełdzie. Historycznie, lipiec jest bowiem jednym z najlepszych miesięcy na GPW – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
– Rynek z reguły z dwu-, trzykwartalnym wyprzedzeniem zaczyna dyskontować przyszłe zdarzenia w gospodarce, dawałoby nam to okolice lata czy też jesieni, wtedy ceny złota ponownie mogą zacząć się ożywiać – mówi Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to jedna z najważniejszych reform cyfryzacyjnych, która wkrótce zmieni sposób wystawiania i obiegu faktur w Polsce. Celem wprowadzanych zmian jest przede wszystkim uszczelnienie systemu VAT poprzez wprowadzenie centralnego systemu fakturowania w czasie rzeczywistym nadzorowanego przez organy administracji skarbowej. Podatników czeka więc rewolucja w zakresie fakturowania.
– Gdy inwestorzy zobaczyli, że złoto nie chce drożeć w sytuacji, gdy powinno drożeć, to gdy tylko sytuacja się nieco uspokoiła, złoto natychmiast zaczęło tanieć – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.