REKLAMA
REKLAMA

Profesjonalny inwestor

Rachunek wyników pod lupą

Rachunek zysków i strat to część sprawozdania finansowego spółek najczęściej analizowana przez inwestorów. Informacje w nim zawarte bywają pomocne, ale czy wystarczające?
Adobestock

Na GPW trwa właśnie sezon publikacji raportów za 2018 rok. Podstawowym źródłem informacji na temat osiągnięć spółki jest rachunek zysków i strat – to w nim znajdują się takie pozycje jak przychody czy różne rodzaje zysku.

Analiza pozioma

Dane zawarte w rachunku wyników wprost wskazują, czy spółka zarabia na podstawowej działalności. W jego analizie ważne są nie tyle same wartości poszczególnych pozycji, ile ich porównanie z analogicznymi okresami z przeszłości. Z uwagi na efekt sezonowości przyjęło się, że najlepsze rezultaty daje porównanie danych zawartych w raporcie z danymi z takiego samego okresu z przeszłości (np. wyniki uzyskane za IV kwartał danego roku porównujemy z IV kwartałem z lat poprzednich). Tego typu analiza pozwala na śledzenie zmian poszczególnych kategorii przychodów i kosztów. Wzrost przychodów ze sprzedaży jest pozytywnym trendem, świadczy o potencjale spółki do generowania zysków.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do serwisu parkiet.com
    Otrzymujesz dostęp do serwisu www.parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powi�zane artyku�y

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA