Pracownicze plany kapitałowe PPK

PPK będzie sukcesem dla oszczędzających i giełdy

Choć do PPK przystąpiło mniej pracowników, niż oczekiwano, to z czasem liczba oszczędzających będzie rosła – ocenili uczestnicy konferencji zorganizowanej przez GPW, IZFiA i PFR.
Foto: Adobestock

– PPK i zmiany w systemie emerytalnym są nadzieją na to, że w przyszłości będziemy mieli godne emerytury – mówił Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Przekonywał, że w okresie emerytury Polacy powinni mieć oszczędności zarówno z filara państwowego, jak i kapitałowego. – To szansa na to, żebyśmy korzystali z tego, że pracujemy i z tego, że inwestujemy – przekonywał prezes GPW. Mówił też, że wielu inwestorów giełdowych tęskni za czasami, gdy akcje spółek w Warszawie były wyceniane o 20 proc. wyżej niż ich odpowiedników w innych krajach. – To była sztuczna sytuacja, to nie był mechanizm rynkowy, na rynku mieliśmy fundusze, które mogły tylko kupować. Na parkiet trafiał tak miliard złotych miesięcznie – mówił Marek Dietl. Prezes GPW dodał, że w instytucjach finansowych poza naszymi granicami wiedza na temat PPK jest znikoma. – Inaczej było, gdy program podobny do naszego wprowadzała Wielka Brytania. Tyle że oni robili to przez sześć lat, u nas tempo było znacznie szybsze, nie daliśmy więc czasu, by elita finansowa go poznała – tłumaczył Dietl.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.