Portfel fundamentalny

Selekcja spółek kluczem do zysków w październiku

Nie wszystkie pomysły ekspertów sprawdziły się w poprzednim miesiącu. Czy listopadowe propozycje przyczynią się do poprawy tegorocznych stóp zwrotu?
Foto: Adobestock

Początek listopada przyniósł wyraźną poprawę nastrojów na rynkach, co pozytywnie przełożyło się na ceny akcji na warszawskim parkiecie. Jeśli korzystny trend zostanie podtrzymany w kolejnych tygodniach, o zyski może być znacznie łatwiej niż w zakończonym miesiącu, który był udany tylko dla wybranych ekspertów z biur maklerskich, biorących udział w typowaniu firm o mocnych fundamentach.

Roszady w portfelach

Foto: GG Parkiet

Analizując propozycje na listopad, widzimy, że eksperci biorący udział w typowaniu w dalszym ciągu stawiają na obiecujące spółki z szerokiego rynku akcji. W składzie portfeli zaszło jednak sporo zmian, ponieważ część firm nie spełniła pokładanych nadziei. Zwyżki innych zachęciły z kolei do realizacji zysków. Wśród największych rozczarowań miesiąca można wskazać na Aliora i CCC. Ich notowania zaliczyły solidną korektę, która miała istotny wpływ na słabsze wyniki niektórych portfeli.

Analitycy swojej szansy szukają przede wszystkim wśród wyróżniających się małych i średnich spółek. W ocenie ekspertów w tym gronie nie brakuje firm o solidnych fundamentach, które mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji, której potwierdzeniem mogą być korzystne poziomy wskaźników wyceny. Wyjątkiem wśród brokerów jest strategia ekspertów z Haitong Banku. W ich portfelu na listopad znalazła się silna reprezentacja dużych firm z WIG20.

Typy na listopad

Foto: GG Parkiet

Na celowniku aż trzech biur maklerskich znalazła się Grupa Azoty (w dwóch portfelach jako nowa spółka), której papiery w minionym miesiącu wróciły do łask inwestorów. Wsparciem dla chemicznej firmy jest korzystne otoczenie w postaci niskich cen gazu, co pomaga jej zwiększać zyski z produkcji nawozów.

– Grupa Azoty pozytywnie zaskoczyła szacunkowymi wynikami za III kwartał, perspektywy na kolejne kwartały również wydają się być obiecujące – wyjaśniają swój wybór analitycy Domu Analiz SII.

Szanse na odbicie notowań eksperci dostrzegli też w Agorze, w przypadku której zdaniem części analityków obawy inwestorów związane ze słabszymi wynikami są przesadzone. – Mocna korekta kursu uatrakcyjnia wycenę, po słabszym II kwartale spodziewamy się mocniejszej poprawy wyników w II półroczu – argumentują eksperci BM BNP Paribas.

Uwagę typujących zwrócił też Budimex, który powrócił do portfeli po dłuższej nieobecności. Październikowe odbicie notowań budowlanego giganta może wskazywać, że inwestorzy najwyraźniej uwierzyli, że lepsze od oczekiwań wyniki mogą być przełomem. – Uważamy, że wstępne wyniki za III kwartał potwierdzają trend odwrócenia się marż realizowanych w budownictwie – uważa jeden z brokerów.

W dalszym ciągu eksperci dostrzegają potencjał w papierach producentów gier wideo. O ile z ich łask wypadło właśnie 11 bit studios, o tyle swoich zwolenników mają CI Games i Ten Square Games. W przypadku tej pierwszej kluczowym argumentem jest długo oczekiwana premiera kolejnej odsłony „Snipera". Z kolei za drugą przemawiają solidne przychody z gry „Fishing Clash" i trwający od dłuższego czasu trend wzrostowy.

Wyniki pod lupą

Najczęściej przytaczanym argumentem za wyborem spółki do portfela, oprócz niskiej wyceny wskaźnikowej, są oczekiwania poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy w trakcie sezonu publikacji wyników za III kwartał (większość spółek ma to jeszcze przed sobą), uwagę ekspertów zwróciły te podmioty, które przekonały ich solidnymi wynikami finansowymi lub dają nadzieję, że takie rezultaty wkrótce pokażą. Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki, poparte perspektywą ich dalszej poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny firm. Argument dotyczący wyników miał istotne znaczenie w przypadku wyboru takich spółek, jak Budimex, Dino Polska, Kruk Czy Mercator Medical.

Ważnym czynnikiem wciąż są dywidendy. Wprawdzie sporo firm już podzieliło się zyskami, ale w obecnej, mocno niepewnej sytuacji na rynku spółki dywidendowe mogą się cieszyć większym zainteresowaniem z uwagi na stabilniejszą sytuację finansową i bardziej defensywny charakter.

Będzie lepiej?

Październik – mimo zmiennej koniunktury rynkowej – okazał się stosunkowo udany dla posiadaczy akcji z warszawskiego parkietu. Nie wszyscy eksperci biorący udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych wykorzystali jednak okazję do zarobku. Tylko cztery na siedem portfeli zanotowało dodatnią stopę zwrotu z inwestycji. To pokazuje, jak duże znaczenie ma odpowiednia selekcja spółek. Średnia stopa zwrotu ze wszystkich siedmiu portfeli była w październiku 1,2 proc. na plusie, podczas gdy indeks szerokiego rynku spadł o 0,8 proc. Równocześnie eksperci od fundamentów byli górą w pojedynku toczonym na łamach „Parkietu" z analitykami technicznymi. W październiku stworzony przez nich portfel był 1 proc. pod kreską (podsumowaliśmy go we wtorkowym „Parkiecie").

W zakończonym miesiącu bezkonkurencyjny okazał się portfel stworzony przez analityków Haitong Banku. Miesiąc ten zamknęli rewelacyjnym wynikiem, wypracowując 6,9-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili analityków DM BDM i BNP Paribas BM, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 5,8 i 4,3 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić dużo skromniejszymi wynikami.

Po dziesięciu miesiącach tegorocznej rywalizacji zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Dzięki rewelacyjnemu wynikowi wypracowanemu w październiku na pozycję lidera wskoczyli analitycy Haitong Banku – od początku roku ich stopa zwrotu to ponad 28 proc. Wyprzedzają ekspertów Noble Securities, których portfel jest 20,6 proc. na plusie. Na trzeciej pozycji znaleźli się analitycy BNP Paribas BM – tworzony przez nich portfel zwiększył wartość o 16,7 proc.

Łącznie od początku roku portfele ekspertów uczestniczących w rywalizacji mogą się pochwalić średnią stopą zwrotu na poziomie ponad 15,2 proc. To wynik wyraźnie lepszy od WIG, który w tym samym czasie wzrósł jedynie o 0,2 proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Archicom, Arctic Paper, Enter Air | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- CI Games | Premiera kluczowej gry „Sniper Ghost Warrior Contracts" na wszystkie platformy zaplanowana na 22 listopada br.

- Orzeł Biały | Liczymy na podniesienie ceny w ogłoszonym niedawno wezwaniu.

- PA Nova | Zwracamy uwagę na ostatnie komunikaty dewelopera dot. sprzedaży części posiadanego portfolio obiektów.

Millennium DM

Brak zmian w portfelu na listopad.

BM BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- PKN Orlen | Realizacja zysku.

- PlayWay, VRG | Zamiana na bardziej atrakcyjne walory.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Agora | Mocna korekta kursu uatrakcyjnia wycenę. Po słabszym II kwartale spodziewamy się mocniejszej poprawy wyników w II półroczu br.

- Budimex | Uważamy, że wstępne wyniki za III kwartał potwierdzają trend odwrócenia się marż realizowanych w budownictwie.

- Dino Polska | Oczekujemy kontynuacji trendu wzrostowego kursu oraz publikacji bardzo dobrych wyników w nadchodzących kwartałach.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Baltona, CCC, Elektrobudowa, Enter Air, LPP, LiveChat, R22 | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- AC | Atrakcyjna wycena z C/Z'20 na poziomie 10,7 i oczekiwana stopa dywidendy na 2020 r. w wysokości 7,1 proc.

- Grupa Azoty | Niskie ceny gazu i cofnięcie na CO2 zdają się sprzyjać spółce.

- Mercator Medical | Za spółką przemawiają zakupy przez insidera i lepsze szacunkowe wyniki za III kwartał.

- Neuca | Dobra jakościowo spółka, wskaźnik C/Z'20 równy 14.

- Ten Square Games | Mocne miesięczne dane są dużym pozytywnym wsparciem dla notowań.

- Toya | Atrakcyjna wycena, C/Z'20 na poziomie 6,8 i oczekiwana stopa dywidendy na 2020 r. w wysokości 11,5 proc.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- LiveChat, Orange, R22 | Przebudowa portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alior Bank | Zbyt mocno przeceniony, nawet uwzględniając wpływ wyroku TSUE.

- ATM Grupa | Atrakcyjna wycena.

- CCC | Atrakcyjna wycena, przereagowanie na kursie.

- LPP | Jakościowy typ w portfelu.

- Tauron | Atrakcyjna wycena C/WK. Widać stopniową poprawę nastawienia do energetyki.

Dom Analiz SII

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Alior Bank | Notowania w silnym trendzie spadkowym, tniemy straty.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- CDRL | Po dość słabym I półroczu liczymy na pozytywny raport za III kw. oraz na wyraźną poprawę wyników w IV kwartale 2019 r.

- Grupa Azoty | Pozytywne zaskoczenie szacunkowymi wynikami za III kw. br., perspektywy na kolejne kwartały również wydają się obiecujące.

- Mex Polska | Spadek kursu akcji z ostatnich tygodni bez wyraźnego fundamentalnego uzasadnienia.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- 11 bit studios, CCC | Zamiana na bardziej perspektywiczne spółki.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Enter Air | Perspektywiczna spółka, wyceniana z dyskontem do konkurencji.

- Kruk | Dobre wyniki i atrakcyjna wycena.

- Unimot | Potencjał wzrostowy na bazie zwiększania udziałów w rynku paliw.

 

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak stale mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.