Portfel fundamentalny

Typujący szykują się na Deltę. Stawiają na defensywne branże

W czerwcu jedynie wybrane spółki spełniły pokładane w nich nadzieje, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach portfeli. Czy propozycje na lipiec okażą się trafione?
Fotorzepa

 

W czerwcu portfele ekspertów od analizy fundamentów spółek radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Najpierw tempo zwyżek głównych indeksów wyraźnie wyhamowało, a w samej końcówce miesiąca czekała na nie niemiła niespodzianka w postaci korekty, która zabrała część wcześniej wypracowanych zysków. Jej źródłem okazały się pesymistyczne wieści z frontu walki z koronawirusem. Obawy inwestorów dotyczyły skutków rozprzestrzeniania się jego nowego wariantu, Delty, który może doprowadzić do przywrócenia niektórych pandemicznych obostrzeń. Część krajów już zresztą zdecydowała się na taki krok. Taki scenariusz oznaczałby kłopoty dla branż najmocniej zagrożonych negatywnymi skutkami pandemii, osłabiając skalę oczekiwanego odbicia w gospodarkach w tym roku. W efekcie po ustanowieniu przez indeks WIG historycznego szczytu notowań warszawska giełda musiała stawić czoła wyprzedaży, uderzając z większą lub mniejszą siłą we wszystkie segmenty rynku.

Typy analityków na lipiec

Wytypowane przed miesiącem firmy dały zarobić tylko niektórym brokerom. Swój stan posiadania nieznacznie poprawiły trzy spośród siedmiu biur maklerskich. Pozostali uczestnicy rywalizacji zakończyli czerwiec na minusie. Przecena, jakiej w minionym miesiącu doświadczyły przede wszystkim średnie i małe spółki, skłoniła ekspertów do poszukiwań nowych okazji na rynku. W efekcie w składach portfeli na lipiec doszło do istotnych zmian.

Nieoczekiwany nawrót pandemii związany z rozprzestrzenianiem się nowej odmiany koronawirusa wymusił na typujących zmianę podejścia do inwestowania w rodzime akcje. Biorąc pod uwagę rosnącą niepewność na światowych rynkach akcji, eksperci chętniej stawiają na spółki, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od wahań koniunktury i negatywnego wpływu koronawirusa (rosnące ryzyko powrotu niektórych obostrzeń), oraz takie, dla których okres ograniczeń związanych z pandemią wiązał się z przyspieszeniem wzrostu biznesu i, co za tym idzie, poprawą wyników finansowych(wzrost znaczenia e-commerce, pracy zdalnej i rozrywki domowej). Dlatego mocniejszą reprezentację w portfelach mają spółki z szeroko rozumianej branży IT. Można w tym gronie znaleźć zarówno spółki działające na rynku e-commerce, wybranych producentów i dystrybutorów gier, producentów oprogramowania, twórców aplikacji, jak i dystrybutorów sprzętu komputerowego. Największe nadzieje eksperci pokładają w akcjach Allegro (znalazły się w trzech portfelach), jednego z beneficjentów ograniczeń wynikających z pandemii. Spółka niedawno wróciła do łask inwestorów, dzięki czemu udało się odwrócić negatywny trend jej notowań. – Pozytywnie oceniamy dobre wyniki I kwartału br. (pomimo wysokiej bazy) i podwyższenie prognozy rocznej, która zakłada utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu. Pokazuje to długoterminowy potencjał spółki, a jej wzrost nie jest tylko efektem „covidowym". Zwracamy również uwagę na szybki rozwój usług „dookoła" głównej platformy, czyli AllegroPay albo segmentu reklamy – uzasadniają swój wybór analitycy BM BNP Paribas.

W dwóch portfelach znalazło się miejsce dla AB. Dystrybutorowi cały czas sprzyja wzrost popytu na sprzęt i usługi IT, co znajduje odzwierciedlenie w jego rosnących zyskach. Dodatkowo spółka może się pochwalić bardzo atrakcyjnym wskaźnikiem ceny do zysku, co nie umknęło uwadze naszych typujących. – Spółka ma ekspozycję na rosnący rynek dystrybucji IT. Warto też zwrócić uwagę na wysoką dynamikę sprzedaży jej konkurenta (samo AB nie publikuje miesięcznych danych o sprzedaży), a dodatkowo korekta uatrakcyjniła wycenę spółki – wyliczają eksperci DM BDM.

Na celowniku znalazła się również największa spółka informatyczna w kraju, Asseco Poland. Jej portfel zamówień jest o 14 proc. wyższy od zeszłorocznego, a zdaniem zarządu marże w kolejnych kwartałach powinny się utrzymać na stosunkowo wysokim poziomie. – Asseco jest jednym z beneficjentów inwestycji firm w rozwój narzędzi IT. Nie bez znaczenia jest też atrakcyjna oczekiwana stopa dywidendy w latach 2021–2022 – wskazują analitycy Noble Securities.

Swoich zwolenników mają także deweloperzy mieszkaniowi, którzy nie odczuli negatywnego wpływu pandemii na wyniki. Za inwestycją w ich papiery przemawiają utrzymujący się wysoki popyt i ceny na rynku nieruchomości. Stąd pojawienie się w portfelach takich przedstawicieli branży jak Atal czy Inpro. Dodatkowym atutem spółek z tej branży są ponadprzeciętnie wysokie dywidendy.

Za sprawą trwającej hossy na rynku surowców uwagę analityków zwróciło PGNiG, w którym dwa biura pokładają spore nadzieje w najbliższych miesiącach. Zdaniem Noble Securities za gazowym potentatem przemawiają odbudowa zapasów surowca w Europie, ożywienie gospodarcze, które sprzyja notowaniom gazu naturalnego (TTF), oraz inflacyjna faza ożywienia gospodarczego, które wpływają na poprawę nastawienia do spółki.

Korekta w wynikach portfeli

Czerwiec okazał się nieco bardziej wymagający od trzech poprzednich bardzo udanych miesięcy, gdy na rynku rządziła hossa. Uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich siedmiu portfeli była w zakończonym miesiącu 0,3 proc. na plusie, podczas gdy indeks szerokiego rynku znalazł się minimalnie pod kreską. Czerwcowy wynik okazał się również lepszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy w poprzednim wydaniu „Parkietu". Eksperci od analizy wykresów kursów akcji zakończyli miesiąc stratą na poziomie prawie 1,3 proc.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z DM TMS Brokers. Czerwiec zamknęli 3,1-proc. dodatnią stopą zwrotu, wyprzedzając Millennium DM i DM Banku BPS, których inwestycje w ciągu miesiąca przełożyły się odpowiednio na 0,8 proc. i 0,1 proc. zysku. Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się pogodzić ze stratami, choć były one bardzo ograniczone.

Bilans pierwszego półrocza wypada pozytywnie dla typujących ekspertów. Wyniki czerwcowych typowań tylko w niewielkim stopniu wpłynęły na stopy zwrotu liczone od początku roku. Po sześciu miesiącach rywalizacji na prowadzeniu umocnili się analitycy Millennium DM, których portfel od początku roku może się pochwalić efektowną stopą zwrotu wynoszącą 66 proc. Tuż za ich plecami są eksperci DM BDM, których inwestycje przyniosły ponad 54 proc. zysku. W walce o czołowe lokaty mogą się też liczyć analitycy z Noble Securities, którzy zwiększyli stan posiadania o 35 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, choć prawie wszystkim udało się pokonać rynek.

Łącznie od początku tegorocznej rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić średnią dodatnią stopą zwrotu na poziomie prawie 32 proc. Dla porównania WIG poprawił w tym czasie swoje notowania jedynie o ok. 16 proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- 11 bit studios | Rozczarowująca konferencja na temat nowych projektów spółki.

- BoomBit | Rozczarowująca reakcja rynku na rekordowy raport miesięczny.

- Dekpol, Famur, VRG | Zmiana struktury portfela.

- JSW | Niewykorzystany potencjał kursu akcji w otoczeniu wysokich cen węgla koksującego.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- AB | Ekspozycja na rynek dystrybucji IT; wysoka dynamika sprzedaży konkurenta; korekta uatrakcyjniła wycenę.

- Atal | Mocne dane operacyjne za II kwartał. W lipcu spółka wypłaci 3 zł dywidendy.

- BNP Paribas Polska| Wykorzystujemy przecenę banku po transakcji ABB 63 zł za akcję.

- PGNiG | Ekspozycja na wysokie ceny surowców energetycznych, gdzie segment wydobycia stanowił historycznie ponad 60 proc. EBITDA grupy.

- Relpol | Dobre wyniki i korekta na rynku surowców; możliwe wyczerpanie podaży jednego z akcjonariuszy.

- Tim | Rozpoczęcie procesu IPO logistycznej spółki zależnej 3LP.

 

BM BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- KGHM, Stalprodukt | Zamiana na atrakcyjniejsze spółki.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Allegro | Pozytywnie oceniamy dobre wyniki I kw. br. (pomimo wysokiej bazy) i podwyższenie prognozy rocznej, która zakłada utrzymanie dwucyfrowego tempa wzrostu. Pokazuje to długoterminowy potencjał spółki, a jej wzrost nie jest tylko efektem covidowym. Zwracamy również uwagę na szybki rozwój usług „dookoła" głównej platformy, czyli AllegroPay albo segmentu reklamy.

- Creepy Jar | Przy obecnym poziomie wyceny uznajemy walory spółki za atrakcyjne, biorąc pod uwagę wsparcie sprzedaży gry „Green Hell" przez kolejne dodatki oraz wersje na konsole. Spółka w kolejnych kwartałach może także zacząć podawać konkretniejsze informacje odnośnie kolejnej gry, czyli „Chimera", co powinno poprawiać sentyment względem spółki.

 

DM Banku BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Celon Pharma | Zmiana sektorowa w portfelu

- Prochem, Voxel | Realizacja zysków.

- PZU | Redukcja sektora finansowego w portfelu.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- R22 | Liczymy na pozytywne efekty ostatnich akwizycji, które pozwolą utrzymać dwucyfrowe tempo wzrostu.

- Skotan | Utrzymująca się dobra koniunktura na produkty spółki, tworząca szansę na kontynuację niezłych wyników osiągniętych w I kwartale br.

 

Haitong Bank

Brak zmian w portfelu na lipiec |

 

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Agora | Realizacja zysku.

- Ailleron | Ustępuje miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Inpro | Deweloper ma w planach na drugie półrocze br. wydanie około 700 lokali, co zapowiada dobre wyniki.

- Sygnity | Zamknięcie restrukturyzacji, refinansowanie i powrót do normalnego biznesu, przy atrakcyjnej wycenie.

 

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Cognor, Grupa Azoty, Selena | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asseco Poland | Beneficjent inwestycji firm w rozwój narzędzi IT; atrakcyjna oczekiwana stopa dywidendy w latach 2021–2022.

- Krynicki Recykling | Wysokie marże operacyjne i zagospodarowanie stłuczki kolorowej sprzyja percepcji wyników spółki oraz generowanej gotówki (dywidenda).

- Mo-Bruk | Przecena uatrakcyjniła wycenę spółki.

- PGNiG | Odbudowa zapasów w Europie, ożywienie gospodarcze, które sprzyja notowaniom gazu naturalnego (TTF), oraz inflacyjna faza ożywienia gospodarczego wpływają na poprawę nastawienia do spółki.

 

 

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów biorących udział w rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.