Portfel fundamentalny

Eksperci nie rezygnują w kwietniu z małych spółek

Większość pomysłów na dobór spółek na marzec wypaliła – portfele zakończyły miesiąc z przyzwoitym zyskiem. Czy nowe propozycje pozwolą podtrzymać dobrą passę?
Foto: Adobestock

W marcu mimo zmiennej koniunktury na warszawskiej giełdzie wszyscy eksperci od fundamentów spółek, biorący udział w rywalizacji portfeli na naszych łamach, wypracowali dodatnie stopy zwrotu. Kluczem do ich uzyskania był duży udział w portfelach małych i średnich spółek. Okazały się one bardziej odporne niż duże na zawirowania na rynku akcji, jakie pojawiły się w związku z rozwojem trzeciej fali zachorowań na Covid-19. Fala ta przyniosła powrót do restrykcji epidemicznych, a to może skutkować przesunięciem w czasie oczekiwanego odbicia w gospodarce – nic więc dziwnego, że część inwestorów zawczasu sprzedawała akcje.

Przecena najmocniej dała się we znaki głównie posiadaczom akcji największych spółek, nie wyrządzając jednak większych szkód w portfelach fundamentalnych „Parkietu", w których spółki z WIG20 nie miały zbyt dużej wagi. Czas więc na podsumowanie wyników marca i całego I kwartału.

Małe spółki na celowniku

Foto: GG Parkiet

Analizując propozycje zgłoszone do kwietniowych portfeli, można zauważyć, że typujący w dalszym ciągu szansy upatrują przede wszystkim w wybranych małych i średnich spółkach. W ocenie ekspertów w tym gronie wciąż można znaleźć firmy o solidnych fundamentach i perspektywach wzrostu biznesu, które mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji, której potwierdzeniem mogą być atrakcyjne poziomy wskaźników wyceny.

Foto: GG Parkiet

Jedną z takich okazji może być Arctic Paper, na którego w tym miesiącu stawia aż trzech typujących. Papiernicza grupa w tym roku będzie musiała się zmierzyć m.in. z rosnącymi cenami celulozy, ale zdaniem analityków nie jest bez szans w tym starciu. – Oczekujemy atrakcyjnej dywidendy i nowej strategii. Wzrost cen celulozy w I kwartale jest niekorzystny, ale poprawa w zależnym Rottnerosie powinna rekompensować z nawiązką spadek marż w segmencie papieru – uzasadniają swój wybór analitycy DM BDM.

Biorąc pod uwagę poszczególne branże, widać, że do łask wróciły spółki przemysłowe, za którymi przemawiają nie tylko atrakcyjne wyceny. Wiele z nich należy do głównych beneficjentów ożywienia popytu. Po przejściowych kłopotach wywołanych pierwszym lockdownem ich zamówienia bardzo szybko się odbudowały, a druga fala pandemii nie zakłóciła znacząco ich funkcjonowania. Do tego dochodzą oszczędności, które udało się osiągnąć dzięki pandemii, oraz osłabienie złotego, sprzyjające zwiększaniu eksportu.

Wśród propozycji na kwiecień nie zabrakło miejsca dla dystrybutorów autoczęści i opon – Inter Carsu i Auto Partnera czy Oponeo.pl. Giełdowym reprezentantom tej branży udało się zneutralizować negatywny wpływ pandemii na wyniki finansowe, a perspektywy wzrostu na 2021 r. roku wyglądają obiecująco. Wtórny rynek części zamiennych wykazuje się dużą odpornością na kryzys. Popyt na części zamienne wykazuje się dużą stabilnością, co dobrze wróży tegorocznym wynikom.

Mimo słabszego dla dużych firm marca eksperci nie zrezygnowali całkowicie z przedstawicieli tego segmentu. Swoich zwolenników ma na przykład KGHM, który jest beneficjentem rosnących cen surowców. Zainteresowaniem cieszą się również spółki, których notowania mają za sobą solidną przecenę, jak Allegro czy CD Projekt. W ocenie ekspertów może to być dobry moment na inwestycję, jeśli uznać, że ich niskie wyceny na dłuższą metę nie mają uzasadnienia w solidnych fundamentach.

Wyniki i dywidendy pod lupą

Ważnym argumentem za wyborem spółek były tradycyjnie pozytywne oczekiwania co do wyników finansowych. W trwającym sezonie publikacji wyników za IV kwartał i cały 2020 rok (większość spółek już je przedstawiła) pojawiło się całkiem sporo firm, które zanotowały mocną poprawę i wypadły powyżej oczekiwań ekspertów. Argument ten przesądził o wyborze do portfeli m.in. Alumetalu, Auto Partnera, Ferro, PCC Rokity czy Polic. Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki, poparte perspektywą ich poprawy w kolejnych okresach, powinny mieć pozytywny wpływ na wyceny firm.

Uwagę zwróciły też dywidendy. W ostatnim czasie wiele spółek przedstawiło swoje plany co do wypracowanych zysków, z których część ma trafić do akcjonariuszy. Co istotne, część firm zamierza wrócić do wypłaty dywidendy po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę wskaźnik stopy dywidendy, zapowiadają się one bardzo atrakcyjnie, co może stanowić mocny argument dla inwestorów.

Marzec dał zarobić portfelom

Analizując marcowe wyniki, uczestnicy rywalizacji portfeli fundamentalnych po raz kolejny pokazali się z dobrej strony, zostawiając wyraźnie w tyle szeroki rynek. Średni wynik z wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł 5,3 proc., podczas gdy WIG, z którym porównujemy rezultaty, zyskał niecałe 2 proc. Marcowy wynik okazał się również lepszy niż portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy w piątkowym „Parkiecie". Eksperci od analizy wykresów zarobili 2,4 proc.

W minionym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z Milennium DM, którzy pokazali, że nie składają w broni w walce o zwycięstwo w tegorocznej rywalizacji. Marzec jako jedyni zakończyli z dwucyfrowym wynikiem, wypracowując ponad 12-proc. stopę zwrotu. Wyraźnie w tyle zostawili ekspertów DM BDM i DM BPS, którzy w ciągu miesiąca zwiększyli stan posiadania odpowiednio o 7,5 i 6,1 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, ale prawie wszyscy – z jednym tylko wyjątkiem, choć portfel i tak był na plusie – osiągnęli wynik lepszy niż WIG.

Po I kwartale na prowadzeniu wciąż utrzymują się analitycy DM BDM. Ich portfel jest już o 30 proc. grubszy niż na starcie tegorocznej rywalizacji. Dzięki rewelacyjnemu marcowemu wynikowi do lidera mocno zbliżył się zespół Millennium DM, który może się pochwalić stopą zwrotu na poziomie 26,8 proc. Na trzecią pozycję awansowali analitycy Noble Securities. Ich tegoroczny zarobek to ponad 12 proc.

Łącznie od początku roku wszystkie fundamentalne portfele mają dodatnią średnią stopę zwrotu na poziomie 14,2 proc. To wynik wyraźnie lepszy niż indeksu WIG, który w tym samym czasie zyskał jedynie 1,8 proc.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Ailleron, PKN Orlen, Ten Square Games | Realizacja zysków.

¶ Atal, Kernel, Sonel | Zmiana struktury portfela. DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Alior | Agresywna propozycja z sektora bankowego, z wysoką betą (powyżej 1,3).

¶ Arctic Paper | Przywracamy spółkę po korekcie, oczekujemy atrakcyjnej dywidendy i nowej strategii. Wzrost cen celulozy w I kwartale jest niekorzystny, ale poprawa w zależnym Rottnerosie powinna rekompensować z nawiązką spadek marż w segmencie papieru.

¶ Enea | Największy beneficjent wysokiej produkcji energii z węgla kamiennego w styczniu–lutym zarówno poprzez aktywa wytwórcze jak i segment górniczy (Bogdankę).

¶ KGHM | Agresywna propozycja z wysoką betą (powyżej 1,2). Ceny miedzi w złotych na szczytach, do których kurs spółki ma jeszcze 15 proc.

¶ PCC Rokita | Po świetnych wynikach za IV kw. otoczenie w segmencie polioli było lepsze w I kwartale; atrakcyjna stopa oczekiwanej dywidendy i potencjalny dołek cenowy na rynku alkaliów.

¶ Quercus TFI | Ekspozycja na rosnący rynek TFI, atrakcyjna wycena i dywidenda.

BM BNP Paribas

Brak zmian w portfelu na kwiecień.

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Cyfrowy Polsat, Mo-Bruk, Orange Polska | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Alumetal | Bardzo dobre perspektywy wyników finansowych na 2021 r.

¶ CCC | Sprzedaż eobuwie.pl urealnia jego wartość dla spółki.

¶ CD Projekt | Spekulacyjny typ związany z obecną silną przeceną walorów.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Alior, Kernel, Sanok RC | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Arctic Paper | Rosnące ceny celulozy przy zabezpieczonych cenach energii poprawią wyniki segmentu celulozowego, a bieżąca wartość wskaźnika cena/zysk to 3,8.

¶ Auto Partner | Utrzymują się ponadprzeciętne marże i zapowiada się dobry rok dla spółki.

¶ iFirma | Pierwsza w historii firmy podwyżka cen powinna podnieść marże.

DM Banku BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Ailleron, PKN Orlen | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Police| Spółka prezentuje solidne wyniki, co powinno się przełożyć na większe zainteresowanie rynku tymi akcjami.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Stalprodukt, Quercus TFI, XTB | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Amica | Atrakcyjne mnożniki, ujemny dług netto.

¶ Arctic Paper | Potencjał do wzrostu cen papieru.

¶ Krynicki Recykling | Oczekujemy pozytywnego zaskoczenia wynikami.

¶ LPP | Sprzyjająca pogoda w okresie przejściowym i oczekiwany rychły koniec pandemii.

¶ Oponeo.pl | Oczekujemy pozytywnego zaskoczenia wynikami.

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ CD Projekt | Zmiana struktury portfela.

¶ Celon Pharma, Inter Cars | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Allegro | Oczekujemy odbicia notowań po nieuzasadnionej fundamentalnie przecenie.

¶ Auto Partner | Oczekujemy utrzymania momentum dotyczącego wyników w tym roku.

¶ Ferro | Oczekujemy utrzymania momentum dotyczącego wyników w tym roku.

¶ Kino Polska | Beneficjent wzrostu wydatków na płatną telewizję.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy z indeksu WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), a liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc w danym roku, uwzględniając wypracowane wcześniej stopy zwrotu. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. Uwzględniane są dywidendy. JIM

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.