REKLAMA
REKLAMA

Portfel fundamentalny

Portfele skorzystały ze styczniowego odbicia na GPW

Portfele fundamentalne › Spółki wytypowane przed miesiącem przez naszych ekspertów przyniosły solidne zyski. Czy typy na luty pozwolą na kontynuację dobrej passy?
Fotorzepa

Przed miesiącem wystartowała siódma edycja portfeli fundamentalnych „Parkietu". Do rywalizacji w 2019 roku przystąpiło sześciu brokerów. Za zadanie mają typowanie spółek z mocnymi fundamentami, mogących zapewnić solidne stopy zwrotu. Czas na pierwsze tegoroczne podsumowanie wyników.

Zyskowny styczeń

Początek 2019 r. okazał się bardzo udany dla posiadaczy akcji z warszawskiego parkietu. Miesiąc przyniósł odbicie krajowych indeksów, w efekcie którego WIG po kilkumiesięcznej korekcie powrócił powyżej 60 tys. pkt. Co istotne, do łask wróciły mniejsze spółki, przez większą część 2018 r. omijane przez inwestorów szerokim łukiem. Prawie wszystkie biura maklerskie biorące udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych wykorzystały sprzyjającą koniunkturę, wypracowując spore zyski i zostawiając w tyle szeroki rynek. Uśredniony wynik z wszystkich portfeli wyniósł 6,3 proc., podczas gdy WIG zyskał 4,6 proc.

Styczniowy wynik, choć efektowny, okazał się jednak słabszy od portfela technicznego, którego osiągnięcia podsumowaliśmy w piątkowym „Parkiecie". Eksperci od analizy wykresów zarobili aż 12,8 proc.

W styczniu bezkonkurencyjny okazał się portfel zarządzany przez analityków Noble Securities. W tym czasie udało im się wypracować 10,6-proc. stopę zwrotu, wyprzedzając analityków Millennium DM, których portfel zwiększył wartość o 7 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również eksperci z DM TMS Brokers, którzy udanie zadebiutowali, zwiększając w pierwszym miesiącu rywalizacji stan portfela o 6,7 proc. Pozostali uczestnicy musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem, a jednemu brokerowi nie udało się pokonać rynku.

Małe i średnie firmy na celowniku

Okazji do zarobku w minionym miesiącu nie brakowało. Brokerzy mieli ułatwione zadanie – walory zdecydowanej większości spółek z szerokiego rynku pozwoliły na wypracowanie zysków. Co więcej, dwucyfrowe stopy zwrotu nie należały do rzadkości (najlepszą i najgorszą inwestycję miesiąca opisujemy w ramkach).

Wysokie zyski za styczeń zachęciły ekspertów do ich realizacji. To był główny argument przemawiający za pozbyciem się walorów z portfeli. Dlatego z ich składu wypadły akcje spółek, które już pozwoliły całkiem sporo zarobić, jak np. CD Projekt, Ciech, Lotos czy Wirtualna Polska. Jednocześnie z łask wypadły spółki, które mimo pokładanych w nich nadziei nie dały zarobić – choć trzeba zaznaczyć, że stanowiły one zdecydowaną mniejszość.

W ich miejsce w portfelach na kolejny miesiąc pojawiło się sporo nowych propozycji. Nasi typujący pozostają konsekwentni, jeśli chodzi o wybór segmentów rynku. Podobnie jak w poprzednim miesiącu, atrakcyjnych stóp zwrotu szukają przede wszystkim w segmencie małych i średnich spółek, gdzie po ubiegłorocznej korekcie nie brakuje niedowartościowanych firm, czego potwierdzeniem są niskie, często jednocyfrowe wskaźniki C/Z. To, oprócz oczekiwań związanych z poprawą tegorocznych wyników finansowych, było głównym argumentem przesądzającym za dołączeniem wybranych spółek do portfela.

Duże spółki raczej w odstawce

Eksperci kolejny miesiąc z rzędu unikali inwestycji w papiery z WIG20. Ich ostrożność względem tego sektora wynika z ograniczonych perspektyw dotyczących poprawy wyników i mniej atrakcyjnych wycen. Jednak brokerzy nie rezygnują całkowicie z zarabiania w tym segmencie. W dalszym ciągu trzymają w portfelach walory takich banków jak Alior czy Pekao, których notowania w minionym roku radziły sobie słabiej niż konkurentów z sektora. Wśród zgłoszonych propozycji na luty pojawił się KGHM, dla którego znalazło się miejsce w jednym portfelu. Analitycy Noble Securities liczą na miedziowego potentata, mając na uwadze osłabienie indeksu dolarowego DXY i poprawę nastawienia do rynków wschodzących. Dodatkowo zwracają uwagę na atrakcyjna wycenę wskaźnikową i dywidendę.

Po rozczarowującym 2018 r. do łask powrócił Eurocash, obecny w dwóch portfelach. Głównym atutem tego hurtownika są oczekiwane efekty restrukturyzacji oraz niska wycena, która zdaniem ekspertów nie ma uzasadnienia w fundamentach.

Czas na deweloperów

Po dłuższej przerwie na celowniku biur maklerskich znów znalazły się papiery deweloperów. – Obserwujemy poprawę nastawienia inwestorów względem deweloperów mieszkaniowych – wyjaśniają eksperci BM BGŻ BNP Paribas, którzy postawili w tym miesiącu na LC Corp.

Wśród typów na luty znalazł się też Dom Development. – Niska wycena ze wskaźnikiem C/Z'19 na poziomie 8,5x, stopa dywidendy 11,9 proc., dynamiczny wzrost wynagrodzeń klientów i sygnalizowany brak podwyżek stóp procentowych przemawiają za spółką – tłumaczą swój wybór analitycy Noble Securities.

Szansę na odbicie eksperci dostrzegli w przypadku producentów nawozów jak Grupa Azoty czy Puławy, których papiery w ubiegłym roku notowały kilkudziesięcioprocentowe straty. Po bardzo trudnym 2018 r. ten rok dla producentów nawozów rozpoczyna się znacznie lepiej. Ceny nawozów na europejskich rynkach rosną, a ceny gazu nie doskwierają już branży tak mocno. Dlatego część analityków liczy na wyraźna poprawę ich wyników finansowych, co notowania spółek nawozowych już zaczęły dyskontować.

Pozytywne oczekiwania dotyczące wyników przesądziły też o wyborze Vistuli, która znalazła się w dwóch portfelach na luty (w jednym jako nowa spółka). – Widzimy potencjał do dwucyfrowego wzrostu wyników w 2019 r. po połączeniu z Bytomiem – oczekują analitycy DM TMS Brokers. Argument w postaci poprawy wyników przesądził też o wyborze takich spółek jak Amrest, Arctic Paper, Polenergia czy Eurocash.

Część ekspertów upatruje swojej szansy w rynkowych okazjach. Dlatego wśród nowych propozycji przewijają się spółki, które oprócz solidnych fundamentów mogą się pochwalić atrakcyjną wyceną, o czym świadczą niskie wskaźniki wyceny fundamentalnej. Kierując się nimi, eksperci dostrzegli potencjał w Famurze. – Spadek kursu po sprzedaży pakietu przez głównego akcjonariusza traktujemy jako okazję inwestycyjną, biorąc pod uwagę bardzo dobre perspektywy spółki na najbliższe lata – argumentują analitycy BM BGŻ BNP Paribas.

Eksperci łaskawym okiem patrzą zwłaszcza na spółki dywidendowe. Ta grupa firm zyskuje znaczenie w czasach niepewności na rynkach i zwykle wtedy wypada lepiej od reszty stawki. W niektórych spółkach wypłaty z zysku zapowiadają się bardzo atrakcyjnie. Najlepszym tego przykładem może być Asseco Poland, dla którego znalazło się miejsce w składzie lutowych portfeli, choć argumentów przemawiających za spółką jest więcej. – Oczekujemy, że spółka otrzyma od Comarchu część kontraktu na utrzymanie ZUS. Liczymy na utrzymanie atrakcyjnej stopy dywidendy, którą szacujemy na poziomie 6 proc. – wskazują eksperci Haitong Banku.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Decora, PKP Cargo | Zmiana struktury portfela.

- Orbis, PCM, Torpol | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- AmRest | Liczymy na dobre dynamiki poprawy wyników.

- Arctic Paper | Obserwowane spadki cen celulozy liściastej są korzystne dla spółki.

- Instal Kraków | Wskazujemy na niską wycenę.

- Kernel | Liczymy na poprawę wyników.

- Polenergia | Coraz bardziej sprzyjające otoczenie dla spółki.

- Puławy | Spółka powinna być beneficjentem niższych cen gazu.

- Selena | Zwracamy uwagę na spadki cen głównego surowca.

 

 

BM BGŻ BNP Paribas

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- CD Projekt, Lotos | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Famur | Spadek kursu po sprzedaży pakietu przez głównego akcjonariusza traktujemy jako okazję inwestycyjną, biorąc pod uwagę bardzo dobre perspektywy spółki na najbliższe lata.

- LC Corp | Obserwujemy poprawę nastawienia inwestorów względem deweloperów mieszkaniowych.

 

 

Haitong Bank

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- R22, Wirtualna Polska | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Asseco Poland | Oczekujemy, że spółka otrzyma od Comarchu część kontraktu na utrzymanie ZUS. Liczymy na utrzymanie atrakcyjnej stopy dywidendy, którą szacujemy na poziomie 6 proc.

 

 

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- CD Projekt | Realizacja zysku.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Eurocash | Oczekujemy, że kolejne kwartały powinny ujawniać w wynikach pozytywne efekty restrukturyzacji.

 

 

 

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-AmRest | Zmiana struktury portfela.

-CD Projekt, Inter Cars, LPP, PCM, TS Games | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-Ambra | Niska wycena ze wskaźnikiem C/Z'19 na poziomie 11,8x, stopa dywidendy 5,4 proc. i oczekiwany wzrost rynku wina sprzyjają spółce.

-Dom Development | Niska wycena ze wskaźnikiem C/Z'19 na poziomie 8,5x, stopa dywidendy 11,9 proc., dynamiczny wzrost wynagrodzeń klientów i sygnalizowany brak podwyżek stóp procentowych przemawiają za spółką.

-Grupa Azoty | Dynamiczny spadek notowań gazu i zakładana przez rynek poprawa zysku netto o blisko 100 proc. rok do roku.

-KGHM | Osłabienie indeksu dolarowego DXY i poprawa nastawienia do rynków wschodzących. Korzystny wskaźnik C/Z'19 na poziomie 7,5x oraz stopa dywidendy na 2019 r. 2,64 proc.

-LiveChat | Jedna ze spółek, na które może zostać ogłoszone wezwanie do sprzedaż akcji. Wskaźnik C/Z'19 na poziomie 12,3x, a stopa dywidendy w 2019 r. to 7,1 proc.

 

 

DM TMS Brokers

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Ciech | Realizacja zysków.

- XTB | Wzrost zyskowności transakcji klientów oznacza presję na wyniki spółki.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Kruk | Spółka wyceniana z dużym dyskontem do grupy spółek porównawczej z Europy.

- Vistula | Potencjał do dwucyfrowego wzrostu wyników w 2019 r. po połączeniu z Bytomiem.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA