REKLAMA
REKLAMA

Parkiet PLUS

Spółki analizują i badają czyste technologie wodorowe

Firmy coraz bardziej interesują się produkcją zeroemisyjnego paliwa na potrzeby transportu i energetyki. Wytwarzanie wodoru o dużej czystości na skalę przemysłową jest jednak wyzwaniem.
Adobestock

Wodór w powszechnej opinii jest paliwem przyszłości, gdyż zapewnia najczystsze i najwydajniejsze spalanie. W jego następstwie powstają tylko energia i woda. To stanowi wystarczający powód, aby wodór w dobie powszechnej walki o ochronę klimatu i środowiska był w centrum zainteresowania nie tylko ekologów, społeczników i polityków, ale też biznesu. Już dziś pierwiastek ten jest wykorzystywany w przemyśle rafineryjnym, petrochemicznym, motoryzacyjnym i energetyce. Skala i rodzaje jego zastosowań powinny jednak mocno wzrosnąć. – Według nas w ciągu najbliższych kilku lat obserwować będziemy gwałtowny rozwój technologii związanych z zastosowaniem wodoru. Część z nich dotyczyć będzie magazynowania energii produkowanej przez energetykę odnawialną, w której występuje problem okresowości produkcji energii (fotowoltaika, energia wiatrowa) – mówi Krzysztof Arkuszewski, wiceprezes Biomass Energy Project (BEP), spółki notowanej na NewConnect.

Jego zdaniem ogromnym rynkiem będzie też transport, szczególnie ciężki transport drogowy, przewozy autobusowe, pojazdy szynowe i transport wodny. Tu zasilanie wodorem może być wprowadzane najszybciej przy istniejących technologiach. – Trzeba uwzględniać oczywiście konieczność budowy odpowiedniej infrastruktury do dystrybucji tego paliwa, ale myślę, że początki tego procesu już mają miejsce i jest to coś, co przebiegać będzie bardzo dynamicznie - twierdzi Arkuszewski. BEP prowadzi prace zmierzające do rozwoju technologii magazynowania wodoru na bazie tzw. sorbentów węglowych. Potrwają one kilka lat i będą kosztować kilkanaście milionów złotych. Spółka realizuje też kilka innych projektów związanych z tym paliwem.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA