Parkiet PLUS

Rynek biopaliw w Polsce boryka się z licznymi problemami

Sztuczny obrót B100, brak regulacji dotyczących biokomponentów kolejnych generacji oraz niejasne przepisy – to niektóre z barier rozwoju branży, które uderzają również w giełdowe firmy.

Marcin Jastrzębski, prezes Grupy Lotos

Foto: Archiwum

Od ponad roku trwają rządowe prace nad zmianami ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, w tym te dotyczące narodowego celu wskaźnikowego (NCW), czyli udziału biokomponentów w paliwach. Ministerstwo Energii przewiduje, że wejdą w życie do Nowego Roku. Na razie są jednak na etapie prac rządowych. W efekcie patologiczne zjawiska na rynku biopaliw nadal funkcjonują.

Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen

Foto: Archiwum

W Polsce i regionie dużym problemem jest zwłaszcza proceder polegający na wielokrotnym obrocie tym samym B100, czyli biopaliwie w całości produkowanym na bazie olejów roślinnych, i zaliczaniu towarzyszących mu operacji do realizacji obowiązków wynikających z NCW. Jak informuje nas jeden z menedżerów działających w branży, proceder ten zaczyna się w momencie, gdy polski producent biokomponentów sprzedaje je polskiej firmie handlującej paliwami. Ta, nabywając biokomponenty, zmienia ich nazwę na B100 i sprzedaje kolejnej firmie, realizując obowiązki związane z NCW. Aby sprzedać B100, musi jednak obniżyć jego cenę, ponosząc na tej transakcji stratę, gdyż podaż tego produktu znacznie przewyższa popyt. Straty odrabia jednak na działalności polegającej na sprzedaży czystego (bez biokomponentów) oleju napędowego. Następnie nabywca B100 podnosi cenę i eksportuje je do innego państwa, które w 2015 r. podpisało porozumienie klimatyczne w Paryżu. Tam powtórnie tym samym produktem są realizowane obowiązki związane z udziałem biokompletów w paliwach.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.