Parkiet PLUS

LNG będzie mieć coraz większe znaczenie

Regionalny handel skroplonym gazem zdominowało PGNiG. Inne giełdowe spółki analizują sytuację i dopiero rozważają wejście na rynek.

Zdecydowana większość LNG trafia do Polski drogą morską. Statki z tym surowcem od ponad trzech lat przypływają do terminalu w Świnoujściu. Niewielkie ilości produkujemy też sami oraz importujemy innymi środkami transportu.

Foto: Shutterstock

Popyt na LNG (skroplony gaz ziemny) w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej systematycznie rośnie. PGNiG, największy jego dostawca w regionie, przytacza prognozy analityków, według których w 2030 r. LNG ma już stanowić około 20 proc. światowego rynku gazu. Polska w strukturze importu błękitnego paliwa ten poziom już osiągnęła. – W całym 2018 r. import LNG był o 58,2 proc. większy niż rok wcześniej. W tym samym czasie import ze Wschodu w ramach kontraktu jamalskiego spadł o 6,4 proc. – informuje biuro prasowe PGNiG. Koncern przekonuje, że import LNG do Europy będzie rósł za sprawą wyczerpujących się zasobów złóż gazu na kontynencie i nadpodaży surowca wydobywanego w USA. Co ważne, zwyżki będą wspierać obecnie tylko częściowo wykorzystane moce przeładunkowe terminali importowych znajdujących się na terenie UE.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Nowa Prenumerata 2021 już w sprzedaży, poznaj pakiet korzyści!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.