Parkiet PLUS

Kolejne banki odcinają się od węgla

Nawet państwowi kredytodawcy przyznają, choć na razie nieśmiało, że przykręcą kurek z pieniędzmi dla „brudnych" projektów.
Foto: Shutterstock

Największe zagraniczne banki już od kilku lat wycofują się z, lub istotnie ograniczają, finansowania nowych projektów węglowych. Zrobiły to m.in. HSBC, Credit Agricole, BNP Paribas, ING Group, Societe Generale, Standard Chartered i Royal Bank of Scotland. Jeśli już udzielają nowych kredytów, to tylko tym firmom z sektora energetycznego i wydobywczego, które będą prowadzić gospodarkę niskoemisyjną i zredukują emisję gazów cieplarnianych.

Wiatr zmian wieje z Zachodu

Ten zagraniczny trend szybko dociera ze spółek matek do polskich banków. Przykładem jest choćby hiszpański Santander, który zrewidował niedawno swoją politykę energetyczną. Przewiduje ona, że grupa nie będzie dostarczać produktów finansowych przeznaczonych na nowe projekty elektrowni węglowych. Tego typu polityka jest teraz wprowadzana we wszystkich krajach, gdzie działa grupa Santander.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.