REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Parkiet PLUS

Spadek wymogów kapitałowych i tania płynność to niewielka osłoda cięcia stóp procentowych

Z powodu cięcia stóp wyniki banków pogorszą się. Jak bardzo? To będzie zależało także od dalszego rozwoju epidemii koronawirusa.
Foto: Bloomberg
Foto: GG Parkiet

Jeśli okaże się, że uderzenie w gospodarkę i firmy będzie dotkliwe, banki będą musiały zwiększyć rezerwy mimo sprzyjających zmian regulacyjnych w tym zakresie wprowadzanych przez rząd i nadzór (spadnie też sprzedaż nowych kredytów). Bankom częściowo osłodzić obniżenie stóp mogą obniżki buforów kapitałowych (usunięcie bufora ryzyka systemowego uwolniłby w skali całego sektora 33 mld zł kapitału, a rozważane zniesienie buforów dla banków uznanych za ważne systemowo – 6 mld zł). To jednak tylko ulga kapitałowa (i być może tylko czasowa), uderzenie w wynik jest zaś pewne (i może być trwałe, bo niskie stopy mogą zostać na dłużej). Banki sugerują, aby czasowo zmniejszyć lub zawiesić podatek bankowy, co miałoby już istotny wpływ na wynik. mr

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup eprenumeratę Parkietu w promocji i #zostanwdomu
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA