Można za darmo sprawdzić wiarygodność finansową

Platforma kredytowa Bancovo, umożliwiająca porównanie i wybór kredytów oraz pożyczek przez internet, rozpoczyna współpracę z Biurem Informacji Kredytowej.

Publikacja: 17.10.2018 12:54

Można za darmo sprawdzić wiarygodność finansową

Foto: Adobestock

Każdy odwiedzający platformę Bancovo może teraz bezpłatnie sprawdzić swój Status w BIK, czyli zweryfikować własną wiarygodność finansową, z której można skorzystać przygotowując się do zaciągnięcia kredytu lub pożyczki. Pobranie statusu dostępne jest dla wszystkich - nie trzeba korzystać z kredytowej oferty Bancovo.

Na Status BIK składają się trzy elementy. Pierwszy z nich informuje o terminowości spłat zobowiązań, zilustrowany kolorem zielonym, żółtym lub czerwonym, drugi - prezentuje liczbę i kwotę spłacanych zobowiązań oraz postęp w ich spłacie, a trzeci to tzw. score, czyli ocena punktowa. Możliwe będzie również pobranie pełnej wersji raportu BIK, ale już odpłatnie, po przekierowaniu na stronę tej instytucji (pobranie będzie wówczas znacznie szybsze, bo klient ma już potwierdzoną tożsamość, założone konto w BIK i jednym kliknięciem może zawnioskować o dodatkowe produkty BIK, takie jak Raport lub Alerty BIK).

– Nawiązaliśmy współpracę z BIK, ponieważ chcemy, aby każdy klient w pełni świadomie podejmował decyzję o zaciąganiu zobowiązania finansowego, czy to kredytu, czy pożyczki.  Status BIK jest nie tylko informacją, ale również wskazówką pomagającą klientom w podjęciu decyzji – komentuje Monika Charamsa, prezes NewCommerce Services, spółki, która jest właścicielem marki Bancovo. – Inspiracją dla nas była amerykańska platforma kredytowa Credit Karma, która zaoferowała swoim klientom łatwy dostęp do scoringu, co nie pozostało bez wpływu na zachowania kredytowe klientów i wyznaczyło rynkowe standardy w Stanach Zjednoczonych. Mamy ambicję powtórzyć ten sukces – dodaje.

- Według danych Biura Informacji Kredytowej, co drugi dorosły Polak spłaca kredyt lub pożyczkę. Informacje o wszystkich kredytach są w bazie BIK – każdy może, a wręcz powinien, sprawdzać co jakiś czas status swoich zobowiązań. Chodzi o to, żeby upewnić się, że wszystko jest w porządku, że np. nie zapomnieliśmy o spłacie którejś raty. Jest to szczególnie ważne, gdy zamierzamy ubiegać się o kredyt lub pożyczkę - unikniemy niemiłych niespodzianek – mówi Marcin Gozdek z BIK.

Od niedawna na Raportach BIK dla klientów znajdują się również informacje z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Dzięki temu, poza zobowiązaniami kredytowymi możemy szybko ocenić naszą sytuację płatniczą czy nie zalegamy, np. z płatnością za komórkę, abonament RTV czy czynsz. Status BIK dostępny w Bancovo również uwzględnia fakt, czy nie mamy opóźnień w BIG InfoMonitor.

BIK działa na polskim rynku ponad 20 lat, zgromadziło w swojej bazie 148 milionów historii kredytowych ponad 24 milionów Polaków oraz dane o 2,7 milionów rachunków należących łącznie do 1,2 mln przedsiębiorstw. Zapytania kredytowe do BIK kierują instytucje finansowe – banki lub firmy pożyczkowe, aby zweryfikować wiarygodność klienta. Banki są zobowiązane do oceny ryzyka kredytowego przed udzieleniem kredytu, na mocy ustawy prawo bankowe. Firmy pożyczkowe mają takie zalecenie od Komisji Nadzoru Finansowego.

Oszczędzanie
Najlepsze lokaty przyniosą realny zysk. Ale deponenci strat nie pokryją
Oszczędzanie
Większość Polaków uważa, że instytucje finansowe dobrze chronią ich pieniądze
Oszczędzanie
Euro i dolar to waluty do oszczędzania
Oszczędzanie
Wciąż można znaleźć lokaty perełki. Serwowane razem z kontem
Oszczędzanie
Polacy oszczędzają, Amerykanom coraz trudniej
Oszczędzanie
Dla deponentów największym zagrożeniem jest inflacja